Снимки: БТА
fallback

Общ преглед

Преди няколко дни принц Хари бе на посещение в Ангола. Както своята майка Даяна през 1997 година, той се разходи по частично изчистено от мини поле. Снимката на принцесата от това посещение, с предпазният шлем и жилетка, бързо обикалят света. Сега, нейният син се опитва да постигне същото – всички да обърнат внимание на нерешения проблем с мините.

Даяна бе известна с това, че се посвещава на благородни каузи, които не винаги са в полезрението на публиката. През 1987 година, тя помага за отварянето на първата клиника за лечение на ХИВ. Действие, което напълно променя отношението на обществото към болестта.

Следващата и голяма кауза на принцесата бе да накара света да обърне внимание на проблема с мините. Това е и една от причините, които провокират развода й с принц Чарлз през 1996 година.

В продължение на десетилетия мините се използват обширно по време на военни конфликти. Много от тях, които не са избухнали тогава, са активни и до днес. Те непрестанно убиват или осакатяват хора, които са стъпили на тях.

Снимки на Даяна с деца, осакатени от мините в Ангола, показаха точно колко ужасяващи са последствията. А по време на своето пътуване, принц Хари заяви, че устройствата са „незаздравял белег от войната“.

Мините са два вида - противопехотни мини, чиято цел е убийство или нараняване на човек, и противотанкови мини, които трябва да унищожават или повреждат превозно средство. Най-често те са заровени под земята. Използвани са през Първата световна война, но още по-широкото им приложение започва от 60-те години.

Стратегията на военните била да поставят мините на случайни места, създавайки игра на руска рулетка за обикновените хора. В близо 60 държави все още има много противопехотни мини. Жертвите между 1999 и 2017 година са близо 120 хил. души. Почти половината са деца, 84% са момчета. 87% от загиналите са цивилни. Най-много са жертвите в Афганистан, Сирия и Украйна.

Между 1975 и 2002 година Ангола се тресе от гражданска война. За това там има и много мини. Организацията Halo, която се занимава с премахването им, казва, че трудно би било определено, колко мини има точно. Но от 1994 година насам са унищожили близо 100 хил. устройства. Ала в Ангола има още 120 полета пълни с мини.

Други територии с големи площи, обхванати от мини, са Чад, Афганистан, Камбоджа, Тайланд, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Хърватия, Турция, Ирак, Йемен и Западна Сахара. За да бъдат изчистени са нужни стотици години.

Само три месеца след смъртта на Даяна през 1997 година е подписан Отавският международен договор, който забранява използването, производството, складирането и прехвърлянето на противопехотни мини.

До 10 години след подписването на договора, държавите трябва да разчистят минните си полета, а до 4 – да унищожат запасите. Вече 164 страни са сложили подписа си под него. Но не и САЩ, Китай, Индия и Русия. Те имат най-големи запаси от мини от 32-те членки на НАТО.

Ала дори и страните, които са подписали споразумението, не са успели да изпълнят сроковете, заложени в него. Земите им още са пълни с противопехотни мини, застрашаващи хиляди хора.

Целта на Хари е същата като на майка му – да накара света да вземе мерки. Принцът дори участва в контролирана експлозия за унищожаването на мина.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 4 години

Красиво поле са подредили за мизансцен - с лъкатушеща пътечка, бордюрче от варосани клонки, небрежно маркирано с табелчици обърнати към камерата...

16

Русия

преди 4 години

И после в Париж.

15

Анонимен

преди 4 години

Колко мини под нозете? А колко недоизпито вино в мазетата?

fallback