Общ преглед
Господин Тръмп, Гренландия не е за продан. Гренландия принадлежи на себе си, наложи се да припомни министър-председатлят на Дания.

"Отворени сме за бизнес, а не за продажба", пояснява самото гренландско правителство.

Това натякване може би изглежда досадно, но е нужно да се припомни на Доналд Тръмп, че все пак това не е просто поредната имотна сделка. Стратегическото място на най-големият остров не променя факта, че това е автономна област.

Де факто Гренландия е част от Дания. Кралството има контрол върху външна политика, отбрана, както и финансовата политика. От там нататък обаче Гренландия е самостоятелна държава, дом на около 56 000 души.

Гренландия наистина се намира по-близо до Северна Америка, отколкото до Европа, поне географски. Културно обаче островът има много по-близки отношения с Европа.

Тясната връзка с Дания

През последните години Гренландия усилено се развива, особено след референдума от 2008 г., с който получава повече автономия от Дания.

"Имат добри отношения с Дания. Много е трудно за тях да си представят взаимоотношения с друга колониална сила", обяснява фотографът Килии Июян пред CNN. Той следи отблизо развитието на островът и подчертава, че все по-често се среща призив за независимост от Дания.

През 1979 г. Гренландия получава от Копенхаген правото на самоуправление, а след 2008 г. правата се разширяват още повече след референдум.

Почти 90% от населението е от инуитски произход и Июян казва, че страната е приела тези си корени, оформяйки политиките от тази перспектива. Само 20% от територията на Гренландия е населена, а останалата е покрита с лед.

Това например се изразява в липсата на частна собственост на острова. Не може просто да отидете и да си купите имот. Повечето от браншовете на острова също са под контрола на държавата.

Според фотографът Июян в Гренландия цари разбирането, че страната трябва да взима решенията като едно цяло, а не да позволява на индивидуални хора да взимат решения за всички останали.

В много случаи това е възспирало доста интереси към Гренландия, които не биха донесли нищо добро на острова.

Може би затова част от местното население приема с насмешка нешеговитото желание на президентът Тръмп да си купи пстрова.

"Мисля, че го приемаме като извратена шега от луд президент", обяснява пред NBC Анна Куко, 63-годишна жена, която е прекарала почти целия си живот в граничното градче Тасилак.

Местните приемат идеята на Тръмп със смес от насмешка и гняв. Още повече, че не за първи път САЩ вперва поглед към стратегическата територия. През 1867 г. американското правителство се е интересувало от острова, а през 1946 г. Хари Труман предложил 100 млн. долара на Дания, но страната отказала.

Гренландското министерство на външните работи обаче беше категорично в Twitter, че островът не си търси купуват.

"Гренландия е богата на ценни ресурси като минерали, най-чистата вода и лет, риби, морска храна, възобновяема енергия и е нова дестинация за приключенски туризъм. Отворени сме за бизнес, не за продан", пишат в социалната мрежа.

Това може би обяснява доста високия стандарт на живот на Гренландия. Според фотографът Июян стандартът е по-висок дори отколкото в повечето развити държави.

"И част от това се дължи на факта, че колонизаторите са датчаните", твърди той.

Датското влияние се вижда в архитектурата и икономиката, която разчита изключително много на риболова. Повечето от хората на острова говорят и датски, и местния език - гренландски.

Това обаче не спира силната национална идентичност.

"Независимо от отва колко датска кръв имате, или колко гренландска инуитска кръв, всички са гренландци. Те мислят за себе си преди всичко като за гренландци", обяснява той.

Защо обаче Доналд Тръмп би имал интерес към тази страна?

Отчасти интересът му може да бъде обяснен с ресурсите - въглища, цинк, мед и желязна руда. Но колкото и да е богата на минерали, страната разчита на Дания за 2/3 от бюджетните си приходи. Местните имат доста високи нива на самоубийства, алкохолизъм и безработица.

Пред New york times източници от Белия дом коментират, че за Тръмп Гренландия представлявала "интерес от национална сигурност" заради локацията си.

САЩ гледа на острова като на стратегически важен и още от времето на Студената война там има изградена военновъздушна база - "Туле". В Гренландия се намира и система за ранно оповестяване за балистични ракети, както и база за наблюдаване на Космоса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар