Снимки: Reuters

Преди 15 години Полша се присъединява към Европейския съюз. Но вместо младите да се чувстват по-добре в страната си, започват масово да я напускат.

През последните няколко години Полша страда от огромно изтичане на "мозъци". Правителството е отчаяно и прилага отчаяни мерки – премахва данъците за младите хора. По думите на премиера на страната Матеуш Моравецки това ще "донесе нови възможности за младежите, които ще отговорят на тези, предоставяни от Запада".

Поляците под 26 години, които печелят средно по 22 547 долара на година ще бъдат освободени от 18-процентовия данък върху приходите си от 1 август. Решението е доста щедро, тъй като средната заплата в Полша е около 15 700 долара годишно.

2 милиона души ще се възползват от премахването на данъка.

Когато Полша, заедно с още седем други Източноевропейски страни влизат в ЕС, жителите им получават възможност да работят навсякъде в съюза без нуждата от виза. Така, по думите на  Моравецки, Полша губи 1,7 милиона души за 15 години.

"Все едно цяла Варшава си е тръгнала... загубата е гигантска“, казва той, предлагайки новия закон в парламента.

"Това трябва да приключи. Младите хора трябва да останат в Полша“, добавя  Моравецки.

Както за всяка друга държава, това се отразява негативно върху икономиката.

"През последните три-четири години забелязахме недостиг на работна ръка и осъзнахме, че се нуждаем от това, хората, мигрирали от страната, да се върнат", казва Барбара Янцевич, която ръководи отдел "Икономика на миграцията" в Центъра за миграционни изследвания във Варшава пред CNN.

Една от тези, които напускат Полша, е Кинга Китовска. Тя заминава за Лондон, за да учи, но след като си намира работа, остава там. Тя смята офертата на правителството за страхотна, ала недостатъчна да я убеди да се върне обратно в родината си.

"Не мисля, че това е правилният начин да привлечеш младите хора обратно. Трябва да се осигуряват повече възможности, да се отварят сектори, които са атрактивни за нашето поколение в момента", споделя тя.

Експертите по миграцията също са съгласни с нея. Те не вярват, че мерките ще дадат резултат. Според тях, някои младежи напускат държавата не заради повече пари, а за да придобият самостоятелност далеч от родителите си.

За Кинга заплатата също не е от голямо значение, а възможността. Работата, която получава в Лондон, всъщност не съществува в Полша. Обединеното кралство се е превърнало в най-популярната дестинация за бягство на поляците от родината им от 2004 година насам. Близо 1 милион полски мигранти са намерили дом там. И въпреки всички усилия, които Полша полага през последните години, за да си върне младежите, броят им във Великобритания все още е значителен.

Правителството предвижда още предимства – облаги за семейства с деца, както и бонуси към пенсията. Някои депутати ги приемат с отворени обятия, други обаче са скептични. Според тях възрастовото ограничение ще откаже хората, които дълги години са в чужбина и са обмисляли да се върнат в Полша.

"Времето, в което някой решава да се завърне или да остане е малко по-късно, когато хората са готови да имат деца, като – в началото на 30-те години например“, обяснява експертът от Лондон Хедър Ролфе.

Но законът може да убеди онези, които искат да мигрират, всъщност да останат.

Но статистиките са категорични – 724 хил. полски студенти живеят в чужбина. Най-високата бройка от всички държави в ЕС. Полша е втората страна по миграция след Румъния. България се намира на осма позиция в тази класация.

Също така, вероятността да напуснеш страната и да си намериш работа е по-голяма, отколкото ако останеш. Броят на хората, наети в Полша, е с 14,6% по-малък от този на мигриралите. В България той е едва 3,5%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase