Снимка: Pixabay
fallback

През 2018 година тежка "гореща вълна“ удари Европа, а най-засегната бе Великобритания. Промените в климата заради глобалното затопляне що доведат до много повече горещи дни през следващите години, твърдят учени. А това ще доведе до... спад до производството на уиски.

След горещата вълна в Шотландия, много от производителите на алкохолната напитка се оплакват, че се наложило да спрат производството си, защото останали без вода.

"Изгубихме целия септември“, казва Калъм Фазър, собственик на дестилерията Glenfarclas пред The Guardian.
Целият месец е пропилян, защото производителите нямат нужното количество изворна вода – частният извор на дестилерията пресъхнал заради горещото време. А Фазър не бил сам в мъката си, друга дестилерия близо до Питлохри, наречена Edradour, също останала без вода.

Не е ясно до каква степен сушата в бъдеще ще засегне производството на уиски. Това, което се знае е, че миналата година горещата вълна бе 30 пъти по-силна от обичайното, а глобалното затопляне е допринесло за това. На Острова беше толкова горещо, че знаковите му зелени полета се обагриха в кафяво.

35 дестилерии има в района, в който се намира Glenfarclas. Това означава, че горещата вълна е повлияла на голям дял от индустрията, която има огромен принос за икономиката на Англия, а от 2016 г. насам, продажбите в отрасъла са се увеличили с 10%.

Глобалното затопляне ще доведе до още проблеми в Шотландия – по-топлото време означава по-малко сняг. След като няма какво да се разтопи, то няма да има и вода, която да допълни запасите от подпочвени води.  А вдигането на нивото на океаните също не е добре дошло за производителите. Много от дестилериите са разположени по река Спей, а друг – по брега на морето. Всички те ще се сблъскат с по-чести наводнения, след като приливите стигат все по-навътре в сушата.

За да защитят важният за производството на уиски град Елгин, властите отделиха 86 милиона паунда за мащабен строителен проект, който трябва да спаси града от хронични наводнения.

Производителите на уиски знаят, че им трябва стабилна обстановка, за да работят. За това те са се заели с мисията, да оставят по-малък въглероден отпечатък. През последните няколко години, вредните емисии от отрасъла са намалели с 22%.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 4 години

До Бате ви ДжороИмат хубавите уиските са скъпи.Водката е просто един спирт.Аз лично не мога да я понасям.

18

Joko

преди 4 години

Шотландците да се разберат за Brexit за да не последва Scotchexit

17

Бате ви Джоро

преди 4 години

До ЗлатковаНе знам от колко време си в Шотландия, но определено доста малко се пие уиски тук. Особено младите хора. Смучат водка или Джак Даниелс СМЕСЕНО (разредено) обикновено със сок от маркуча. Хубаво уиски, БЕЗ лед, само с мааалко вода пият само по-възрастните и то рядко. 17 год. опит😉

fallback