Снимка: архив "Булфото"

Вицепремиерът Валери Симеонов продължава битката си срещу шума. Преди година той се вдигна срещу високите децибели по летните курорти и опита да затвори едни от най-популярните заведения там. Сега вицето се опитва да стигне още по-далеч – той предвижда полиция да затваря селски кръчми, да прекратява концерти и да контролира търговски обекти.

За новите идеи на Симеонов, които са част от предлаганите от него промени в закона за шума, биха аларма кметове на различни населени места.

Промените са част от пакета законодателни инициативи на вицето, които той рекламира от месеци, а вчера представи официално пред БСП и ГЕРБ в опит да получи подкрепа за прокарването им, пише "24 часа".

Новите идеи предвиждат забрана за работа и зареждане на търговски обекти от 23 часа до 8 часа, забрана за озвучаване на открити площи в същия часови диапазон, както и между 14 и 16 ч, забрана за автомобили с мегафони и ползването на специални озвучителни уредби на открити площи.

"Регулация трябва да има. Не мисля, че е грешка да се прави нов закон. Той обаче трябва да е съобразен с условностите на живота. Това е закон, който ще важи за  цялата страна, не само за морето. А какво се случва тогава със селската кръчма примерно в с. Кости? Полицията ще трябва да я затвори", коментира кметът на Царево Георги Лапчев.

Още по темата

"Фестивалът на изкуствата "Аполония" в Созопол може да се окаже с вечерен час, ако законът за шума бъде приет в сегашния му вид", предупреди пък кметът на градчето Панайот Рейзи, който е най-яростен противник на готвените промени.

Ограниченията за музиката ще ударят и много други фестивали, които се провеждат в Созопол през лятото, категоричен е той.

Кметовете са разтревожени и от бързината, с която Симеонов се опитва да прокара промените.

"Ще обърка целия сезон, че даже и следващия. Туроператори, хотелиери и ресторантьори вече са си направили програмата, сключили са договори и няма как да ги отменят. Нормално беше преди това да се направят  срещи с кметове  и хората в  бранша. Не може с лека ръка да се лишим от  17% от бюджета, колкото дава туризмът. Трябва да се даде възможност на общинските съвети да си кажат думата, а не законът да се приема на 30 май", заяви Рейзи.

Той не е съгласен и с предвидените правомощия на полицията да затваря обекти.

"Законът е прибързан и в него не са изчистени много детайли", каза и Лапчев.

Ако бъде приет и влезе в сила в този си вид още от това лято, това със сигурност ще навреди на туристическия бизнес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase