Снимка: архив, БулФото
fallback

Селският туризъм в България отчита близо 20% ръст от началото на лятото, съобщи Асоциацията на българските села, позовавайки се на свое проучване.

От асоциацията посочват, че така тяхната прогноза от март за 15% ръст се реализира, а на някои места реалните стойности надминават тези очаквания.

За месец август са запълнени 85% от капацитета за настаняване през делничните дни, а за почивните обектите в селския туризъм са почти 100% резервирани.

Най-силните в селския туризъм региони са селата в областите Велико Търново, Ловеч, Пловдив, Пазарджик, Благоевград, Смолян и Бургас. С недостатъчно използван потенциал остават регионите на Сливен, Шумен и Русе, посочват от Асоциацията на българските села.

Средно около 80% от туристите в селата са българи, като от началото на сезона се отчита увеличение на гостите от Румъния, Русия, Германия и Франция.

Ръстът в селския туризъм се запазва устойчив главно заради богатството на природни, архитектурни и исторически забележителности, а също допълнително предлаганите услуги в сферата на активния отдих.

Гражданите избират да почиват на село заради чистата природа и храна, а също и подтикнати от търсенето на близост с автентичните български традиции и дух, запазени в селските региони.

От асоциацията посочват, че в проучването не са включени обекти за настаняване в села на самото Черноморско крайбрежие.

Още икономически новини четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 6 години

До Поп ГруйоТова е нищо. Трябва да видиш финансовите извлечения на някой слънчевбрягски хотели. По 1000 души, на най-скъпите им пакет в месеците от ноември до април, всеки ден. Всеки ден, регистрирана печалба от по 300 000 лева, както и разходи за по 100 000 лева на ден. Не само че се пере, ами и ДДС се точи.

16

Анонимен

преди 6 години

Какво точно е селски туризъм ?

15

Тъппроучване

преди 6 години

Шопски туризъм мисия не възможна няма превоз и до Витоша.

fallback