Снимка: Олег Попов, Dnes.bg

По повод драмите с уседналостта, едно предложение: Вместо да смятат месеците на пръсти, политиците да въведат своеобразен данъчен ценз, който да замени "уседналостта" на всички избори. Тази идея лансира водещият на предаването "Видимо и невидимо" по Bulgaria ON AIR Калин Манолов в социалната мрежа Facebook.

Според него гласът трябва да върви след собствеността.

Още по темата

Всеки български гражданин с имот с платени данъци в страната, независиимо къде и откога живее някъде по света, трябва да има правото да гласува там, където е имотът му.

Ако има 10 имота - да избере населеното място, където имотът му е най-ценен и това далеч не е задължително да е мястото на паспортната му регистрация, смята водещият.

Според него въвеждането на изискване за платени данъци в съответното населено място ефективно би сложило край на порочната практика на изборните "екскурзии" и фалшивите регистрации.

"Още повече, че фиктивната регистрация далеч не е безобидна. Тя е свързана с плащането на данъци, заплати и социални осигуровки, и отнема повече време да се анулира, отколкото да се направи. Да не говорим, че принуждава да нарушат закона не само партийните кметове, но и ред други длъжностни лица. Вместо да правят фалшиви регистрации с помощта на "техните" кметове по места, партиите, които искат да "преместят" липсващите им за спечелване на избора в едно населено място гласове, да бъдат любезни да купят реални имоти на "екскурзиантите" и да платят данъците на тези имоти", пише Калин Манолов.

Правото на частна собственост, което е конституционно закрепено, не може да бъде нарушавано чрез закон.
Всеобщото избирателно право включва възможността всеки да гласува там, където е собствеността му. Никой не е по-заинтересован от развитието на едно селище или квартал от хората, които вече са "гласували с парите си" за него, ставайки собственици на недвижим имот, дори когато живеят другаде. Действащото изборно законодателство напълно пренебрегва този фундаментален интерес.

Това предложение не ограничава нито едно съществуващо сега избирателно право на българските граждани, но им дава допълнителното право на още един избор, обобщава авторът на коментара.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase