Снимка: Олег Попов / Dnes.bg
fallback

Авторитетният лондонски всекидневник Financial Times коментира днес резултатите от парламентарните избори в България, като посочва, че въпреки спечеления "безпрецедентен трети мандат" за власт лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма мнозинство, за да управлява сам.

След като отбелязва, че лидерката на Социалистическата партия Корнелия Нинова е "отхвърлила увертюрите" на Борисов за сформиране на голяма коалиция, вестникът цитира мнението на анализатора Андриус Турса от консултантската агенция "Тенео интелиджънс": "ГЕРБ ще трябва да състави неустойчива коалиция с националистите от Обединените патриоти и/или с популистката "Воля", което вероятно ще доведе до вътрешни различия и търкания, като се имат предвид техните идеологически различия."

Вестникът цитира и мнението на българския политолог Огнян Шентов - шеф на софийския Център за изследване на демокрацията, според когото "Борисов трябва да привлече "Воля" за баланс на непредсказуемите националисти".

Financial Times обръща внимание, че "коалицията на Обединените патриоти включва крайнодясната "Атака" - антисемитска партия с неонацистки връзки, чието присъствие в правителството вероятно ще навреди на отношенията на ГЕРБ с големите партии в семейството на европейските консерватори" от ЕНП.

Цитира се мнението на друг български политолог - Даниел Смилов, който казва, че "ако те (ГЕРБ) поканят Патриотите в правителството, това ще създаде рискове за репутацията им, особено в Европа. Ако обаче ГЕРБ реши да разчита на тяхната подкрепа, съставяйки правителство на малцинството, това би било много нестабилна формула".

Според Financial Times за много българи Борисов остава популярен като гарант за стабилност. "Предишните му управления обаче бяха белязани от обвинения в корупция по високите равнища, включващи ГЕРБ и неговите коалиционни партньори", посочва всекидневникът.

Авторът обръща внимание и на факта, че новата антикорупционна партия на бившия правосъден министър Христо Иванов, подал оставка, след като парламентът отхвърли плана му за реформа на правосъдната система през 2015 г., не е успяла да прескочи 4-процентната бариера за влизане в парламента.

"Трудно е да се очакват (от новото правителство) съществени стъпки в борбата срещу корупцията и за реформиране на съдебната система", казва още политологът Смилов пред вестника, като изразява мнение, че ГЕРБ ще тръгне по пътя на предишната си политика: инвестиране в подкрепяни от ЕС инфраструктурни проекти, като в същото време се запазят мерките за фискална стабилност.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

Анонимен

преди 7 години

Каква евтина манипулация!!!! С когото и да съм говорил никой не иска Герб и не е гласувал за статуквото, а то е стабилна мизерия, супер висока смъртност и изчезването ни като народ!!! Не виждам *** който да гласува за подобно бедствие! Но ако изборите решаваха нещо, щяха да ги забранят.

49

Анонимен

преди 7 години

ОБРЪЩАМ СЕ КЪМ РЕДАКТОРСКИЯ ЕКИП НА ВЕСТНИКАИЗВИНЯВАЙТЕ, НО ИЗГЛЕЖДАТЕ СМЕШНИ И ЖАЛКИ ЦИТИРАЙКИ ЧУЖДА ПРЕСА И ВСЕВЪЗМОЖНИ ИЗТОЧНИЦИ И ИЗКАЗВАНИЯ.НИМА НИКОЙ ОТ ВАШИЯ ЕКИП НЯМА МНЕНИЕ ИЛИ НЕ МОЖЕ ДА ГО ИЗРАЗИ.НИКЪДЕ НЕ ВИЖДАМ ПОЗИЦИЯ, АНАЛИЗ ИЛИ ДОРИ МНЕНИЕ С АВТОРСТВО ОТ ВАШИЯ ЕКИП.

48

ЧИЧО

преди 7 години

Бойко ако мисли за бъдещето на ГЕРБ, и не толкова на ГЕРБ, а за България е редно да се откаже от поста министър председател! Много от избирателите не избраха ГЕРБ донякъде и заради него-АЗ-това, АЗ-онова, АЗ-дадох, отврати много и той натрупа омраза. Цецко и той трябва да се отдръпне! Най-подходящ за поста министър председател е Томислав Дончев=

fallback