Снимка: Reuters, архив

Режисьорът, продуцент и сценарист Стивън Спилбърг днес навърши 70 години, но няма никакви планове да се пенсионира, съобщи ДПА.

Двукратният носител на награда "Оскар" за най-добър режисьор каза през май на кинофестивала в Кан, че иска да снима филми до смъртта си. В Кан той представи 29-ия си филм "Добрият великан" - фентъзи за необичайното приятелство между момиченце и добродушен гигант.

"Не си спомням да е бил някога по-продуктивен" - каза Джефри Каценбърг, с когото Спилбърг основа студиата "Дрийм уъркс" през 1994 г.

Каценбърг нарече Спилбърг "майстора-разказвач на нашето време" през юни в интервю за "Холивуд рипортър".
"Ако човек обърне внимание на доходността и майсторството на филмите му, той няма равен - каза Каценбърг. - Вземете Джеймс Камерън, Крис Нолан или Мартин Скорсезе - всички те са блестящи и в много аспекти негови равни. Погледнете ли обаче качеството и последователността, никой не може да се сравни с него".

Освен новия филм за Индиана Джунс, Спилбърг подготвя още няколко проекта. В края на следващата година по екраните ще излезе "Отвличането на Едгардо Мортара". През 2018 г. се очаква да завърши научна фантастика "Ready Player One" за виртуалния свят в мрежата.

С филмите си - от "пробива му с "Челюсти" на 28 години през 1975 г. до тазгодишния "Добрият Великан", Спилбърг се утвърждава като един от най-успешните режисьори в историята на киното. С "Челюсти" в Холивуд започва ерата на болкбъстърите. Следват "Близки срещи от третия вид" (1977), "Похитителите на изчезналия кивот" (1981), "Извънземното" (1982), "Списъкът на Шиндлер" (1993), "Спасяването на редник Райън" (1998), "Линкълн" (2012), "Мостът на шпионите" (2015).

Спилбърг е признат за един от пионерите на новата ера в Холивуд. Ранните му научно-фантастични и приключенски филми са образци за бягството от действителността. В края на 80-те години той се насочва към хуманитарни проблеми - Холокоста, търговията с роби, гражданските права, войната и тероризма. Филмите му носят милиарди, но сериозно започват да го приемат чак след лентата "Пурпурен цвят" за съдбата на чернокожите жени в американския Юг, която получава 11 номинации за награда "Оскар". Престижната статуетка Спилбърг обаче печели чак със "Списъкът на Шиндлер", който получава още шест награди "Оскар", включително и за най-добър филм.

Този филм, по думите на Спилбърг, променя живота му. Той започва да търси роднините си, убити в Холокоста. Основава и фондацията "Шоа", която прави аудио и видеозаписи на разкази на оцелели или свидетели на Холокоста. Тогава Спилбърг се чуди дали това няма да е последният му филм. Четири години по-късно обаче заснема "Джурасик парк".

Втория си "Оскар" за най-добър режисьор Стивън Спилбърг печели със "Спасяването на редник Райън". Има още пет номинации за наградата на американската киноакадемия.

Спилбърг каза пред "Холивуд рипортър" през юни, че е "свръх развълнуван" за "Индиана Джоунс 5". Подробности за филма той не издава, освен че не би убил героя на Харисън Форд. 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase