Снимка: Личен архив
fallback

Общ преглед
Септември си отива, а с него и летните ни морски приключения. Кое ще се сбъдне – прогнозите за силен студ още от следващата седмица или за циганско лято, предстои да видим, а дотогава може още да си спомняме за морето...  В "Без будилник" споделяме последното ни морско бягство, посветено на най-големия от Йонийските острови в Гърция - Кефалония.

Нашата обиколка всъщност започна от "острова на костенурките" Закинтос, до който стигнахме с кола и ферибот, продължи до Кефалония и завърши в Лефкада.

Стачката на фериботите през два от почивните дни обаче ни "принуди" да останем ден повече от предвиденото в Кефалония, който ни доказа само едно – има много какво да се види там.

Той е най-големият от групата на Йонийските острови. Някак обаче остава встрани от интереса, който има към Закинтос или Лефкада като място за туризъм или може би по средата.

Всъщност малко известно е, че и тук морски костенурки Caretta caretta снасят яйцата си през определено време от годината – на плажа Каминия.

Кефалония е с площ от около 800 кв. км. Най-високата точка е планината Енос (1628 м), която е обявена за природен парк. Преди да се потопим в синьо-зелената прегръдка на плажовете, изкачихме върха. Там, в малка метална кутия, има книга за послания, в която и ние написахме своето – знак, че сме били тук и своеобразен поздрав към следващите пътешественици.

Е, не срещнахме диви коне, каквито има в природния парк, но може би следващия път. Времето също ни предложи повече облаци, отколкото гледки, но бяхме благодарни за всяка една от тях, защото бяха наистина зашеметяващи - скали, облаци, води, селца, дървета, имаше наистина всичко.

Силното земетресение на острова през 1953 година разделя живота му на две, защото след трусовете хиляди го напускат. Може би и по тази причина тук не може да очаквате "добре разработен туризъм" – големи луксозни хотели или шумен нощен живот, но това е по-скоро плюс.

Именно земетресението е срутило част от покрива на пещерата Мелисани – една от местните забележителности. През него нахлуват снопове светлина, които се отразяват във водите на езерото в пещерата, образувайки прекрасни отражения.

Известна е като Пещерата на нимфите, а според легендата нимфата, чието име носи, била нещастно влюбена в бог Пан и се удавила от отчаяние в езерото. В него има и морска вода, която идва от далечна точка на километри, близо до столицата Аргостоли.

Да, точно така – вътре се влиза с лодка, която плува бавно по кристалната вода. Може да видите дъното, а лодкарят ще ви закара до сърцето на пещерата с песен – не само за да ви убеди в добрата акустика тук, но и за да не забравите бакшиша.

Спомняте ли си русалките от "Карибски пирати"? Мястото е такова, че наистина може да чуете "песните" им.

Не пропускайте и близката до нея пещера Дрогарати, за която разказват, че е била убежище на дракони. Освен многобройните сталактити и сталагмити, тя предлага и прекрасна акустика, изпробвана лично от прочутата Мария Калас. Изпробвахме я и ние – с българска народна песен...

Кефалония предлага и прекрасни плажове – с пясък в различни цветове и с камъчета, обградени от внушителни скали или малки и уютни.

Виещият се път до Миртос, който винаги е на челните места в класации за плажове, е с незабравими гледки към синьо-зелената вода и белотата на сушата, която мият водите. Плажът е осеян с малки мраморни камъчета и предлага прегръдката на чистите си води.

От двете страни той е ограден от стръмни скали, както и от малки пещери, в които вълните се разбиват.

Макар и не във високия сезон, Миртос бързо се напълни с желаещи да се насладят на красотата му. Колкото и да изглеждат "диви", плажовете ни впечатлиха и с друго – малки уютни таверни в съседство или барове от дърво с тиха музика, които осигуряват всички удобства, без да се натрапват.

Посетихме и плажа Кси – с червения му пясък и бистрата вода. Много от посетителите се възползваха да се намажат с лечебна хума, която се стича от околните скали.

Чаровното градче Асос с крепостта си от 15 век пък е рай за фотографите с малките къщички в различни цветове и романтичните улички. Привлича и с възможностите за плуване в красиви заливи.

Потегляме за Лефкада от китното малко пристанище Фискардо с накацали над него традиционни къщи - останали незасегнати от земетресението.

Това е едно от най-живописните места на Кефалония. Паметник на жаба е издигнат в чест на формата на острова, която наподобява земноводното. Съвсем наблизо е Музеят на маслината, виното и хляба.

Островът е известен и с манастира на Света Богородица. Около средата на август там се появяват малки змии с кръст на челото, за които се счита, че са божия проява.

Кефалония е и сцена на филм, заснет по романа на Луис де Берниер "Мандолината на капитан Корели", а в главните роли са Никълъс Кейдж и Пенелопе Крус.

Признавам, че с известна тъга тръгнахме за Лефкада, макар че тя също е поразително красива. Какво може да откриете там – вижте в нашия "Без будилник".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

ха ха ха

преди 7 години

тая снимка и статия стои вече 10 дена, Я пак ми кажете,че не е реклама !3 пъти ходих в гърция и повече няма да им стъпя,защото са долни хитреци, е така усмихнато ти се хилят и лъжат.Да живей България !

20

vaco

преди 7 години

Пропуснали сте Ithaka & Paxi срещу Парга ...разкошни са

19

Nona

преди 7 години

До Анонимен 12Била съм два пъти на Закинтос,и двата пъти имах късмета да ги видя,при това втория път съвсем отблизо,беше по-дребен екземпляр,но беше впечатляващо-имам страхотни снимки!Пожелавам късмет на всички и не търсете конспирация във всичко

fallback