Снимка: архив, Ройтерс
fallback

В Русия традиционно се е смятало, че слабите хора имат лошо здраве. Дори Екатерина I е трябвало да качи няколко килограма преди сватбата си с Петър Велики.

Руските вечери пък са известни и отвъд граница, защото на гостите се сервират обилни деликатеси.

Въпреки всичко времето се променя и вече на почит е слабото тяло. Сайтът Russia Beyond the Headlines (Русия отвъд заглавията) пише как рускините, известни като едни от най-сексапилните жени в света, поддържат тънка талия в Русия.

1. Селската диета

Да си слаб е нещо естествено сред селяните. Това е резултат от тежката физическа работа и липсата на храна. Нещо повече - през пролетта селяните са почти денонощно на полето. Не взимат достатъчно храна с тях, а само малко хляб и кисело мляко. Всичко друго може да се развали от топлото време. Селяните често взимат и любимия си квас - ферментирала напитка с ниско алкохолно съдържание.

В селската диета също се включва и всичко, което расте в градината или в гората - зеле, ряпа, лапад, горски плодове и гъби.

2. Православна диета

Православният начин на живот също помага на хората да са слаби. Според църквата всяка сряда и петък трябва да се пости. То означава никакво месо, яйца и млечни продукти. Но това не означава, че може да се яде на корем от всичко останало.

Също така четирите поста по време на годината също трябва да се спазват - Великденски, Коледен, Богородичен, Петров. Тогава има и дни, в които се ограничава не само всичко животинско, но и растителното олио.

3. Парни бани

В предреволюционна Русия наднорменото тегло и доста заболявания са борили с парна баня. Всяка събота е бил ден за баня и се смятало, че парата отмива не само мръсотията, но и нечистите мисли и греховете.

Лекарите днес обясняват, че високата температура, последвана от охлаждане на тялото, освобождава флуиди, ускоряващи метаболитните процеси.

4. Диетата на императора

За разлика от обикновените хора елитът на руското общество може да си позволи всичко за ядене, но имат и една основна грижа: да поддържат добър външен вид.

Така например Петър Велики е запомнен като красив и елегантен владетел, който отделял голямо внимание на диетата си. Ставал в 5 часа сутринта, хапвал набързо и така му оставало време за всичко.

Обядвал не по-късно от 12 ч. Менюто му най-често се състояло от зелева супа и месо от домашна птица - студено месо от патица. Обичал и студено печено прасенце в заксвасена сметана. Хапвал шунка и сирене. Като цяло той се хранил с много протеини, пресни зеленчуци и плодове.

5. Диета без вечеря

В Руската империя много от членовете на високите слоеве на обществото не вечеряли, за да поддържат здравословно тегло. Тази практика била възприета и от Николай I, но пък обядвал в 17-18 часа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Ох, та леле! Мечти..

преди 7 години

До Анонимен 32А бе те ще напишат и за белите държави, както искаш ти, но едва ли у нас ще се намерят много хора, които да могат да спазват тамошните диети.Почти всичко допира до пари, приятелю, уви!А руснаците са цъфнали и вързали бетер нас, така че диетите им са достъпни за повечето от нас, като изключим императорската, разбира се.

27

фактор

преди 7 години

Щом се пише за Русия ,то значи е фактор в света , а пък за нас никъде не се пише -освен чат-пат по криминалните хроники .И тоз народ -някои е седнал да оплюва руснаците .)А ПО ПОВОД СТАТИЯТА -еми ген е това .

26

Анонимен

преди 7 години

Имам съседки рускини- като красиви китове са миличките ;)

fallback