Иван Иванов. Снимка: архив, БТА

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов няма да подава оставка и няма да отстъпи от решението на регулатора за цената на тока. Това заяви самият Иванов в интервю за Нова телевизия в коментар на поисканата му вчера от бизнеса и синидкатите оставка заради двойното повишение на таксата "задължение към обществото" за индустрията.

Още по темата

Иванов посочи, че Комисията е спазила закона и решенията ù са прозрачни, справедливи и публични.

На въпрос дали смята, че има необходимата подкрепа от страна на правителството, Иванов отговори, че е на този пост, за да защитава обществения интерес. "Нито съм тук, за да правя кариера, нито да се харесам на когото и да било", каза той и допълни, че експертите в енергетиката оценяват усилията, които регулаторът прави.

"Комисията отказва да защитава корпоративни интереси на една определена част от потребителите. Ние се стремим чрез справедливи решения да защитим всички потребители – битови и стопански", категоричен бе Иванов.

Той се съгласи с тезата на индустрията, че таксата "задължение към обществото" за бизнеса е много висока, но побърза да обясни, че това е заради мегаломански проекти в сектора от последните години.

"Вярно е, че добавката е много висока", призна той, но каза, че в резултат на тежки управленски грешки в последното десетилетие НЕК беше доведен до фнансова катастрофа с 1,3 милиарда лева задължения по АЕЦ "Белене", с 1 милиард лева задължения по "Цанков камък" и други такива мегаломански проекти.

Иванов посочи, че нито бизнесът, нито гражданите са виновни за тези дефицити. "Ние търсим възможност и бизнес, и граждани да бъдат равнопоставени справедливо".

За последния месец правителството и Народното събрание успяха да съберат резерви от 265 милиона лева и те позволиха цената за бита да бъде намалена макар и малко, каза още той.

Когато има кражба в системата, прокуратурата и следствените органи трябва да си свършат работата, категоричен бе още Иванов.

По думите му към момента няма вълна от търговци на електроенергия, която да се продава по преференциални цени, защото нямаме възможност да увеличим много износа, по-скоро се явяват търговци на вътрешния пазар, които предлагат атрактивни условия на битовите производители да излязат на свободния пазар.

Вече законът единствено позволява възможност за изграждане на мощност от ВЕИ за вътрешно потребление, каза още Иванов.

Относно коментара му от вчера, че "бизнесът безпардонно и брутално защитава корпоративни интереси", той посочи, че работодателите непрекъснато заплашват със стачки и с повишаване на цената на тока. За индустрията увеличението всъщност ще бъде под половин процент в цената на изделието, останалото е спекулация и прикриване на други причини, поради които искат увеличаване на цените на стоките, каза Иванов.

Още новини за бизнес четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase