Снимка: архив, Булфото
fallback

Досега се е прибързвало при вземането на решения по големите енергийни проекти, което води до проблеми в енергетиката. Този коментар направи в ефира на БНТ депутатът от ГЕРБ и председател на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев.

Той посочи за пример проекта за изграждането на хидровъзела "Цанков камък", за който са отделени над 1 млрд. лева, а в крайна сметка страната е получила 80 мегавата мощност. С тези пари обаче е можело да бъдат положени всички кабели под земята и така да бъде избегната кризата от началото на март, смята той.

По тази причина и Добрев препоръча по-внимателен анализ при вземането на решение за изграждането на нов блок в АЕЦ "Козлодуй". Въпреки че той не участва в преговорите – страни са Westinghouse, Министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг (БЕХ), Добрев е сигурен, че макар и срокът за преговорите, предвиден в подписаното през миналия август споразумение да е изтекъл, разговорите ще продължат.

Депутатът припомни, че според споразумението Westinghouse трябваше да придобие 30% от акционерната компания, която да изгради блока. Преди новата мощност да влезе в експлоатация обаче американската компания трябва да продаде своя дял на България и така страната ни ще остане единствен собственик на блока и съответно ще трябва да плати цялата му стойност.

Не е ясно обаче как ще бъде финансирано изграждането, опасява се Добрев. Според него цената на блока ще бъде около 15-20 млрд. лева, което представлява 20% от брутния вътрешен продукт на България и не може да си позволим изграждането на тази мощност.

Добрев беше категоричен, че ако проектът бе жизнеспособен, нямаше да се говори за нуждата от държавни гаранции и миксиране на цените на блоковете в АЕЦ "Козлодуй", така че електроенергията от седми блок да може да бъде продавана. Той обаче не отговори на въпроса дали в правителството е правен анализ за това дали седми блок е жизнеспособен проект.

Добрев коментира и дефицитите в Националната електрическа компания (НЕК). Според него с предприетите мерки те ще бъдат намалени наполовина. Останалите около 300 млн. лева трябва да бъдат преодолени чрез оптимизиране на разходи в държавните енергийни предприятия.

Това ще бъде и задача на новата Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР), смята още депутатът.

"В КЕВР не трябва да има политически решения", категоричен беше той и допълни, че законът гарантира на новите членове, че мандатът им не може да бъде прекратен и те ще имат свободата да променят нещата. Според него новоизбраният председател Иван Иванов има "експертизата и волята за промяна".

След либерализацията на пазара Комисията ще регулира много по-малко компоненти в цената – таксата за пренос на електричеството и за задълженията към обществото, допълни още депутатът от ГЕРБ.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 9 години

ТОЗИ НА СНИМКАТА Е КОМУНИСТ ВТОРО ПОКОЛЕНИЕ ,,ЕГАТИ И АКЪЛ ДАВА ,,ДЪНОТО ПРОДЪЛЖАВА ДА СЕ КОПАЕ...

13

кк

преди 9 години

Отначало бях фен на това младо и хубаво момче. Но при едно посещение /като Министър/ във ВМЗ-Сопот, заедно с ББ се отбиха в СКФ. Останах напълно разочарован - това момченце дори не знае, че на света съществува компания СКФ. А тя е една от най-големите в света - държи 35% от световното производство и търговия с лагери. От 2002 г е един голям инвеститор в България. На ограда е с едно от най-големите и проблемни предприятия в страната - ВМЗ. А нашият "министър" дори не е чувал за тях.

12

Венелин

преди 9 години

Това, че герб са некомпетентни и не особено интелигентни не е най-големият проблем. Най-големият проблем е, че слугуват на чужди интереси с единствената цел, дъ лапнат и те нещо. Бог да пази България!

fallback