Снимка: Reuters, архив
fallback

Най-голямата в света социална мрежа Facebook Inc. отчете през четвъртото тримесечие приходи и печалба, които надминават прогнозите на анализаторите. Резултатите на компанията са насърчени от мобилния рекламен бизнес.

Приходите на социалната мрежа за четвъртото тримесечие възлизат на 3,85 млрд. долара, надминавайки средностатистическите прогнози на анализаторите за 3,77 млрд. долара, показват данни на Bloomberg. Нарастването е от 49% на годишна база. 

Нетната печалба на социалната мрежа скача с 34% на годишна база до 701 млн. долара. Печалбата, без някои специални ефекти, възлиза на 54 цента за акция, докато анализаторите очакваха тя да е в размер на 48 цента за акция.

Броят на месечно активните потребители се повишава с 13% до 1,39 млрд. От особена важност за компанията е фактът, че 1,2 млрд. от тези потребители влизат в страницата от смартфон или таблет. Бъдещето на социалната мрежа е свързано именно с тази тенденция - делът на рекламните приходи от мобилни устройства възлиза на 69%, докато през третото тримесечие той бе 66%. Преди година този дял бе около 50%.

„През 2014 г. успяхме да постигнем много“, казва основателят и главен изпълнителен директор Марк Зукърбърг. „Нашата общност продължава да расте и ние отчитаме постоянен прогрес в опита ни да свържем света в мрежата“. Броят на всекидневно активните потребители, които са най-ценни за Facebook, нараства с 18 на сто до 890 млн.

Резултатите са ранен индикатор на напредъка, постигнат от Facebook в изграждането на механизъм за продажби на реклами извън основния си бизнес. Базираната в Менло Парк, Калифорния, компания сега залага все повече на промоции на продажби за мобилни приложения и сайтове, като използва технология за проследяване на реакциите на потребителите, без значение какво е устройството, което те използват. Този ход помогна за насърчаване на приходите, макар че Facebook предупреди за възможността за увеличаване на разходите заради новите инициативи и придобивания като това на Oculus VR Inc. и WhatsApp Inc.

През изминалото тримесечие разходите на компанията са скочили с 87% на годишна база до 2,72 млрд. долара (2,4 млрд. евро). Това съответства на годишния брутен вътрешен продукт на Бурунди. Главният финансов директор Дейвид Уенър поясни, че и през текущото тримесечие ситуацията ще е подобна. 

Компанията трябва да намери решения, с които да направи някои свои дъщерни компании, като Oculus VR или Whatsapp, печеливши. Възможна алтернатива инвеститорите може да видят още през следващата седмица, когато конкурентният Twitter представи своите финансови резултати. 

В следборсовата търговия акциите на компанията, които поскъпнаха през последната година с близо 40%, почти не реагираха на финансовия отчет. Курсът се повиши леко с 0,5% до 76,15 долара за брой. 

Още новини от "Технологии" четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

....

преди 9 години

Аз нямам фейсбук. Не желая и да имам. Предпочитам да изпия една бира навън приятел за 1 час, отколкото цял ден да пиша глупости и да качавам и свалям снимки (знам как работи, защото съм виждал хората какво правят). Вземете да обърнете малко внимание на 5-тимата си ЖИВИ И ИСТИНСКИ приятели, а не на милионите виртуални такива!

8

Анонимен

преди 9 години

Един от най - скапаните сайтове , но пък зомбита много нон стоп са на линия и признавам , че върши работа като маркетинг туул , да си ги облъчваш на воля..

7

BUL

преди 9 години

жеднага да с епрежедат на Булгариа 1 мил $

fallback