Снимка: Reuters, архив

Учени от Института по механика в БАН създадоха първия по рода си робот за ин витро процедури.

В Института по механика в специална лаборатория, недопускаща вибрации и отражения, група български изследователи продължават да усъвършенстват уникалното си изобретение, съобщи БНТ.

”В момента сме разработили цялостната система, механичната част, разработваме и софтуер за управление и предстои инсталиране на цялостната система в ин витро клиника”, каза Тихомир Тянков, доцент в Института по механика.

Българското изобретение, което ще е в помощ на над 250 хиляди двойки с детеродни проблеми у нас, е в етап на завършване. Изобретението вече има приз за иновативен продукт и златен медал от Пловдивския технически панаир от първото си обществено представяне.

”Нашата цел е да автоматизираме механичното инжектиране на сперматозоид в цитоплазмата на яйцеклетката. Досега наличните системи са механични като този процес се осъществява чрез джойстик устройства от страна на ембриолозите “, обясни Тихомир Тянков.

Проектът за автоматизиране на този процес в ин витро процедурите става възможен благодарение на европарите по програма “Конкурентноспособност”.

До месец се очаква роботизираната система с изключително прецизната си дейност да започне експериментална работа в реални условия. 

Още новини от технологии четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase