Снимка: Reuters

Жителите на Амстердам стават свидетели на колоритна гледка - рано сутрин с бира в ръка и фас в устата десетина хронични алкохолици се готвят да отидат да почистят улиците.

Заплащането им за деня е десет евро, половин пакет тютюн с хартия за свиване на цигари и преди всичко пет кенчета бира, които да изпият на място - две сутринта, две по обед и едно в края на деня.

"Става дума за група хронични алкохолици, които са отговорни за нарушаването на реда в Остерпарк в Амстердам - сбивания, шум, не особено приятни забележки към жените", обяснява Гери Холтерман, натоварена с проекта на Фондация "Реденбог", финансиран от държавата и от дарения.

"Целта беше да се занимават с нещо, да ги накараме да правят друго, за да не създават повече проблеми в парка", добавя тя, като уточнява, че те са разделени на две групи по десетина човека. Всяка група работи по 3 дни в седмицата.

Денят на алкохолиците започва към 9 часа сутринта. Те получават по две бири, а ако искат, могат да пият и кафе, преди да отидат да събират отпадъците, които се търкалят по улиците. От фондацията пък следят някой да не надвиши дажбата си с някое и друго питие.

"Мисля, че мога да кажа от името на групата, че ако не ни даваха бира, нямаше да идваме. Имаме нужда от алкохол, за да функционираме, това е недостатъкът на хроничния алкохолизъм ", обяснява Франк, който казва, че е бил в затвора за насилие, никога не е работил и няма официален адрес.

По обяд, на връщане в дома на кварталната асоциация, те получават още две бири и топла храна. След това тръгват за нова обиколка на квартала следобед. Денят приключва с последна бира към 15:30 часа.

"Трябва да се погледне от добрата страна - всички печелят. Те вече не са в парка, пият по-малко, хранят се по-добре и имат занимание за деня. Има много места, където се дава хероин на наркозависими, защо да не направим същото и с бирата?", добавя Гери Холтерман.

Жителите на квартала, също изглеждат доволни, че чистачите вършат нешо полезно, вместо да се мотаят в парка.

Самите чистачи признават, че ефекта на заетостта им върху пиенето е различно. Един от тях признава, че вече пие по-малко, а има вечери, в които дори не посяга към бирата.

Франк обаче се показва по-циничен: "Сега пием по по-подреден начин със сигурност, но не мисля, че пием по-малко. Когато излезеш оттук, отиваш в супермаркета и превръщаш банкнотата си от 10 евро в бири. А в другите дни просто се връщаме към навиците си. Когато супермаркетът отваря в 8 часа, сме първите, които отиват да купят пиене".

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase