Снимка: Investor.bg
fallback

Предлагането на имоти на пазара продължава да надвишава търсенето въпреки оживлението и ръста при сделките, които се наблюдават през първото полугодие, сочат данни на консултантската компания ЕРА България.

През първите шест месеца на годината от компанията отчитат 23% ръст на сделките, съобщи изпълнителният й директор Теодора Димитрова. Всеки месец в офисите на компанията се регистрират 50-100 нови клиенти, които искат да закупят имот, допълни тя.

Основно клиентите търсят своя първи собствен дом или искат да сменят сегашното си жилище с по-добро. Много от тях през последните години са отлагали сделка заради силния спад на цените в очакване на стабилизация, коментира Димитрова.

Стабилизацията на цените е вече налице, посочва агенцията. Резките спадове са в миналото и движенията са от порядъка на 1-3 на сто в низходяща посока, като тенденцията ще се запази и през следващите месеци, посочи още тя.

Резки промени на пазара на имоти не се очакват, а в районите с концентрирано засилено търсене – например столичният квартал „Младост“ или в районите около станциите на метрото, спадовете на цените вероятно ще спрат и дори да видим опит за растеж, прогнозира Димитрова.

От края на 2012 г. се наблюдава забавяне на темповете на спад на цените на кв. м не само в България, а и в Европа, сочат данните на компанията. В края на миналата година средната цена на кв. м жилищна площ в София е достигала 737 евро, а към март 2013 г. вече е била 727 евро. За страната средната цена е била съответно 447 евро към края на 2012 г., а към края на март – 443 евро.

Средната цена на най-търсените жилища – двустайни и тристайни апартаменти, за София е 50-60 хил. евро, а за големите градове като Варна и Бургас – 35-45 хил. евро.

На пазара на имоти се наблюдава и друга тенденция – намалява делът на привлечения ресурс от кредит, с който купувачите финансират сделките с жилища, въпреки, че се наблюдава бавен спад на лихвите. Данните на агенцията сочат, че средната лихва по ипотеките към края на миналата година е била 7%, а през април – 6,9%. Практиката на купувачите напоследък обаче е да продадат други наследствени имоти и с парите да финансират новата сделка. Ако се стигне до кредит, купувачите се стараят той да е не повече от 50% от цената на сделката.

Като един от основните проблеми на жилищния пазар у нас от агенцията посочват липсата на ясна регламентация на дейността на посредниците, поради което всеки, без значение от компетентността си, може да упражнява брокерска дейност.

Още новини за пазара на имоти четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

курафей

преди 10 години

Колкото и да не ни се вярва след 4-5г. движение назад икономиката ни тръгва напред. Бекета върху бизнеса ако не е спрял поне силно намаля и това дава отражение.Швейцария никога няма да станем но поне без ГЕРБ може Румъния,Сърбия и Македония да настигнем.Интересно е че до 2009 по заплати бяхме преди тези страни.Айде сега псувайте наволя Станишев и Местан - сега поне никой няма да ви извика в РПУ да обеснявате коментарите си .На бялото черно не можее да кажете ама сиво може!Тъй че напред е нагоре!

16

akud

преди 10 години

hahaha тея с имотите лъжат повече и от станишев

15

Анонимен

преди 10 години

До Попа с картечницата5 лева в джоба нямат безработни мишчици като теб

fallback