Затворена е и централната гара в Ню Йорк. Снимка: Ройтерс

Ураганът Сaнди се очертава да бъде една от най-големите бури, връхлетявали някога САЩ. Заради урагана само в Ню Йорк почти 400 000 жители на града са напуснали домовете си. Като цяло от бедствието ще бъдат засегнати около 60 млн. американци, изчислява енергийният оператор National Grid.

Стихията се очаква да причини и тежки щети на икономиката на страната, съобщи Ройтерс. Вчера Wall Street затвори в работен ден за първи път от 27 години насам. Автобуси, метро и самолети също не се движат. И във вторник борсите Nyse и Nasdaq ще останат затворени. Няма да се осъществява и търговия с американски облигации. Nyse и Nasdaq планират да възстановят сесиите в сряда, последния ден от месеца, в който инвеститорите обикновено си подреждат портфолиата.

Според икономисти една известна част от въздействието ще се компенсира от възстановителните работи. Въпреки това се очаква ураганът да се отрази на икономическите резултати за настоящото тримесечие, тъй като фронтът му е изключително широк и засяга 10 от американските щати.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на региона между Ню Йорк и Вашингтон се изчислява на  2,5 трлн. долара. Заради паузата в икономическата активност икономиката в района губи по 10 млрд. долара на ден, изчисляват от Moody's Analytics.

На местно ниво загубите могат да достигнат и повече в зависимост от степента, в която е засегнат даден район.

Питър Мориси от Университета Мериленд изчислява, че Сaнди ще нанесе щети на американската икономика за 35-45 млрд. долара, а за възстановяването ще бъдат похарчени около 36 млрд. долара.

Има и по-умерени прогнози за щети от порядъка на 10-20 млрд. долара.

За сравнение миналата година ураганът Айрийн нанесе щети за 20 млрд. долара. Щетите от урагана Катрина, който опустоши Ню Орлиънс през 2005 г., надхвърлиха 100 млрд. долара и се отразиха негативно на икономическия ръст през съответното тримесечие, но това беше бързо наваксано.

Да се предвиди въздействието на Сaнди върху американската икономика е по-трудна задача, тъй като в момента над източните части на САЩ действат и други метеорологични системи, които могат да разширят обхвата на наводненията и във вътрешните части на страната.

Най-значителни вреди търпят търговците в региона, които не могат да се възползват от нарасналото желание на потребителите в САЩ да харчат повече. Доставките на стоки от първа необходимост обаче донякъде компенсират общия спад на продажбите.

Анализатори се опасяват обаче, че след природната стихия повечето потребители в региона ще пренасочат бюджетите си за възстановяването и това ще се отрази негативно на предпразничното пазаруване.

Очаква се също така Санди да изкриви седмичните данни за пазара на труда в САЩ.

Цената на петрола се понижава вече втори пореден ден заради урагана, който връхлетя източното крайбрежие на САЩ, предаде Bloomberg.

Снощи фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка месец декември поевтиняха до 85,54 долара за барел, което е най-ниско ценово ниво от 10 юли.

Рафинериите по американското източно крайбрежие намалиха значително обема на производството заради стихията, което в краткосрочен план се очертава да продължи да оказва негативно влияние и върху цените. Шест рафинерии напълно са спрели работа, затруднено е производството на няколко електроцентрали в района.

Затворени са и пристанищата в Ню Йорк, Ню Джърси, Балтимор, Лонг Айлънд, Делауеър Бей и Кънектикът, което блокира доставките на черно злато по вода.

Очаква се и рязък спад на търсенето и потреблението на горива от бизнеса и домакинствата заради свитата икономическа активност.

Още новини за икономиката на САЩ четете в Investor.bg

Снимки от Източното крайбрежие вижте в галерията на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase