Палацо Диедо във Венеция. Снимка: ValeryToth. Лиценз: Creative Commons
fallback

Инвеститорите в имоти, които искат да притежават замък или някаква историческа собственост, може би е добре да се поогледат в Италия.

Правителството, общините и различни държавни агенции напоследък обявяват за продажба уникални имоти, за да повишат приходите си, съобщава The Wall Street Journal.

Плановете на премиера на Италия Марио Монти за увеличаване на приходите и намаляване на разходите включват продажбата на 350 сгради. Правителството на технократа Монти се надява да събере около 1,5 млрд. евро от продажбата на недвижими имоти, според Agenzia del Demanio, агенцията, която управлява имотните активи на държавата.

Сред най-апетитните имоти, които предстои да намерят нов собственик, са замъкът Орсини в центъра на Рим, казармите в Болоня, където по-рано се е помещавало италианското Министерство на отбраната, Палацо Диедо във Венеция, както и още 18 исторически сгради града. В Милано пък се продават повече от 100 сгради.

Италианските ведомства притежават сгради на стойност около 42 млрд. долара, които или са им излишни, или не се използват пълноценно, показват данни на одържавената банка Cassa Depositi e Prestiti.

Продажбата на някои от тези сгради, които са изключително ценни, е един от най-бързите начини държавата да набере приходи, които да отидат в закъсали общини или пък в централната хазна.

Планът за продажба на държавни имоти обаче не се очертава да бъде реализиран безоблачно. Заради страха им от срив на еврото инвеститорите се пазят от вложения в Италия и други по-периферни членки на еврозоната заради финансовите им проблеми.

Освен това потенциалните купувачи се изправят пред редица формалности и пословичната италианска бюрокрация, което би забавило намирането на наематели за сградите. Това на свой ред отлага възвръщането на инвестицията за неопределено време.

Въпреки това обаче някои опортюнистични фондове, които търсят висока възвръщаемост, въпреки високия риск, са склонни да инвестират в Италия. Експерти от сектора на имотите обаче не очакват бум на сделките.

Италия не е единствената европейска държава, изпаднала във финансови затруднения, която се опитва да продаде имоти, за да си набави свежи пари. Приватизацията в другите закъсали държави от еврозоната също не върви гладко.

В Гърция например се очаква сериозен интерес към изоставеното международно летище край Атина и различни имоти на островите, но продажбата им се забави заради изборите.

Още новини за имоти четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Кака пилонджийка

преди 11 години

Виждам възможност за далавера!Нали четохте вчера статията в "Блиц"? Когато някой *** Новобогаташев ме наема да му правя компания за един час, в една от стаите към клуба, той плаща шампанско по 999 лв бутилката /нали е ***, нехае кои марки от това вино струват толкова, че и повече пари и кои са менте с надценка за такива като него/.Защо сега не ми купи едно замъче? Какъв чалга клуб ще направя! Не успях да го направя в сградата на Централно управление на БАН /Дянков се огъна/.Дано сега успея

10

Анонимен

преди 11 години

Дълга на Италия в момента е над 2 000 000 000 000 евро А с тези 1 500 000 000 евро от продажбите ,не могат на външния си дълг за 1 месец лихвите да платят Италия е тотално мъртва ,БВП е паднал с над 2,5 % Индустриалното производство се очаква да падне с близо 15 % Италия е в тотална ДЕФЛАЦИЯ ,цените на храна,дрехи ,електронила ,мебели ,са ПО НИСКИ ОТ БЪЛГАРИЯ Тази година туристическия им сезон е мъртъв ,туристи или няма или нищо не харчат ,плажовете са празни .Това е втора Гърция

9

някой

преди 11 години

А тези замъци нямат ли си собственици, на които да бъдат върнати? Разни там графове, барони и прочие?

fallback