Снимка: Reuters
fallback

Честият приeм на болкоуспокояващи може да увеличи риска към пристрастяване и посягане към тежки наркотици, като хероина, според специалисти.

Причината се дължи на факта, че самият хероин е бил разработен в самото начало като болкоуспокояващо средство от немската компания Байер. Години след това се разбира за страничните му ефекти и зависимостта, която създава.
 
Болкоуспокояващите действат на определени центрове в мозъка като предизвикват чувство на удоволствие, притъпявайки болката. Въпреки, че този клас медикаменти са лицензирани и одобрени за употреба, те крият и своите рискове.
 
При невнимание от страна на лекуващия лекар и честото предписване на болкоуспокояващи, може да се стигне до пристрастяване. В последствие организмът привиква към съставките и те започват да не му действат, силата на успокоителния ефект е недостатъчна. В този случай много хора прибягват до по-силни болкоуспокояващи, които често са от клас наркотици, като хероина.
 
Както всяка зависимост, така и злоупотребата с болкоуспокояващите средства се счита за рецидивиращо заболяване на мозъка. Въпреки че не може да се предскаже дали дадено лице може да се пристрасти към медикаментите, някои фактори могат да подскажат евентуалния риск.
 
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Уорлик

преди 11 години

Чудех се аз каква е причината...

6

от 5

преди 11 години

например трамадол,трамал,морфин и т.н.

5

Анонимен

преди 11 години

Абе,какъв аспирин,има се впредвид наркотични болкоуспокояващи,които се продават в аптеките само със зелена рецепта.Зелената рецепта е рецепта на която се предписват лекарства съдържащи наркотични вещества....подобни лекарства трябва да се пият само една година,защото се появява зависимост.

fallback