Снимка: архив Reuters

Очаква се новият облигационен заем на страната, с който ще се покрият старите задължения, да бъде изтеглен при по-добри условия. Ако сега държавата плаща 7-7,5% лихва по договорения през 2002 г. заем, то спад от 2 пункта би бил много добър за българската икономика.

Това съобщи в интервю за bTV икономистът от Института „Отворено общество“ Георги Ангелов, който заедно с финансиста Емил Хърсев коментира ефекта от предстоящото емитиране на нов дълг.

Ангелов припомни, че редица балкански държави като Сърбия, Гърция, Македония имат финансови проблеми, което трябва да се избегне.

„Ако преговорите приключат с договаряне на по-ниска лихва, това ще означава, че на България ще се гледа в друга светлина", коментира още анализаторът. 

Емил Хърсев подкрепи тази теза, като припомни как страната е успяла да покачи рейтинга си, докато в същото време държави като Испания и Гърция отбелязват понижение.

"С Испания вече сме на едно ниво, като вече сме с три нива пред Гърция, която само преди две години е имала рейтинг с два пункта по-висок от нашия", припомни финансистът.

Припомняйки историята на досегашния държавен дълг, Хърсев обясни, че така нареченият „дълг на Милен Велчев“ не е негов, защото парите са взети още по времето на Андрей Луканов. През годините заемът обичайно се превърта, като се погасява с тегленето на нов.

На въпроса защо този заем не е бил погасен вече 20 години, Георги Ангелов припомни, че натрупване на дълга няма да има, ако държавата постига балансиран бюджет, който да осигурява редовното му погасяване. Това става в добри за икономиката на страната години, когато се трупа резерв. 

Още новини за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase