Снимка: Gerd Altmann от Pixabay

Над 12 хиляди деца са с нередовен имунизационен статус срещу морбили. Данните са за минилата година - обхватът на ваксинирани с първи прием срещу морбили е 91,6%, а с втори прием – 87,4%. Анализът е на кампанията „Плюсмен“, инициирана от Министерство на здравеопазването.

Инфекцията може да бъде елиминирана чрез ваксинация, но за целта е необходимо да бъде постигнато над 95% ваксинално покритие на подлежащите лица. От „Плюсмен“ припомнят, че около 93% от имунизираните с една доза ваксина срещу морбили изграждат защитен имунитет. Ако ваксината е правилно поставена и е довела до изграждане на антитела, тя осигурява пожизнен имунитет при повечето здрави лица. След прилагане на втора доза 95% от лицата, които не са изградили имунитет след първата доза, вече са защитени.

По тази причина ваксинирането с две дози срещу морбили следва да е златен стандарт за всички имунизационни програми, категорични са експертите. В България първият прием на ваксината е на 13-месечна възраст, а вторият - при навършване на 12 години.

Практиката за двудозова ваксина е въведена през 1992 година.Това води до 15-годишен период, в който се отчита ниска заболеваемост и пълно прекъсване на разпространението на морбили, посочват от „Плюсмен“.

През 2023 г. е регистриран един случай на морбили в страната. От началото на 2024 г. е регистриран един случай на морбили през април. Последният взрив от морбили у нас е регистриран през 2019 г., когато са съобщени 1231 случая на заболели, сочат данните на здравното министерство.

Лекарите припомнят, че за морбили няма специфично лечение. При 30% от заболелите се докладват усложнения – възпаление на средното ухо, круп, пневмония и диария.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase