Снимка: Istock

Аюрведа е древна, хилядолетна система за здраве, която ни помага да предотвратяваме поява на заболявания и да поддържаме балансирано здравословно състояние посредством определен начин на хранене, движение и създаване на навици. За да се радваме на баланс между тяло, ум и душа, можем да се придържаме към някои аюрведични сутрешни навици, които спомагат за тази хармония.

Те са съвсем прости за изпълнение, не изискват много време и усилия, а оказват благоприятно въздействие върху ежедневието ни.

Ранно ставане

Според Аюрведа най-доброто време за събуждане е между 5 и 7 сутринта. Това е най-подходящото време за медитация, за отправяне на благодарност, за четене. Именно тогава е най-естественото време за червата и пикочния мехур да се освободят. Събуждането със слънцето ни предразполага към гъвкавост. През лятото имаме повече време за работа и забавления на открито, а през зимата – повече време за почивка.

Медитация

Втората стъпка към осъществяването на здравословен начин на живот е медитацията. Рано сутрин съзнанието е все още спокойно, затова медитацията ще бъде по-успешна, когато мислите не препускат една след друга. Можете да я направите удобно настанени в леглото, седнали по турски, фокусирани върху дишането. Изчистете ума от всякакви очаквания и изисквания към себе си и се концентрирайте върху дишането. Дори и няколко минути ще ви окажат благотворно влияние и ще се усетите заредени.

Почистване на езика

Аюрведа ни учи, че преди хранене, пиене, измиване на зъбите е добре да изследваме езика. Той индикира за нашето храносмилателно здраве. Обърнете внимание на повърхността на езика. Почистете го внимателно отзад напред, като отделяте време и на центъра на езика. Повторете няколко пъти. Би било чудесно да го правите всяка сутрин и всяка вечер преди лягане.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase