Снимка: Istock

Маслините са много полезни и здравословни. Те съдържат редица хранителни вещества, заради които се считат за истинска суперхрана. Те са основна част от средиземноморската кухня и присъстват редовно в менюто на хората, живеещи по тези брегове.

Средиземноморските народи се славят с изключително добро здраве и именно храната е един от основните фактори за това.

Защо маслините са толкова полезни и е важно да се консумират редовно?

Помагат в отслабването

Въпреки че маслините са богати на мазнини, те допринасят за контрола на теглото и намаляването на мастната тъкан. Те съдържат мастни киселини – омега-3 и омега-6, които стимулират обмяната на веществата и ускоряват метаболизма. Редовното хапване на маслини всеки ден може да помогне да намалите мазнините по корема – едни от най-опасните за здравето.

Подобряват сърдечносъдовата функция

Освен мастни киселини маслините съдържат и множество антиоксиданти. Тази комбинация е особено важна за сърцето и кръвоносните съдове. Антиоксидантите и мастните киселини намаляват възпаленията в тъканите на сърдечносъдовата система, контролират холестерола и кръвното налягане.

Намаляват риска от рак

Ежедневното включване на маслините в храненето може да намали риска от поява на рак. Този ефект се дължи на антиоксидантите в тях, които не само потискат възпаленията и стреса в клетките, но и понижават риска от рак.

Маслините са чудесни в превенцията на рак благодарение на антиоксидантите в състава си и най-вече голямото им количество. Тези вещества потискат хроничните възпаления в тъканите, които са една от основите за поява на туморни изменения.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase