Снимка БГНЕС

Аспартамът е „възможен канцероген“, обявиха два отделни експертни съвета на Световната здравна организация. Подсладителят обаче остава безопасен за консумация във вече установените препоръчителни нива, съобщава скенер. нюз.

Аспартамът е един от най-използваните подсладители в света. Той присъства в продукти като диетичната кола, различни видове безалкохолни напитки, някои пасти за зъби, десерти и сиропи за кашлица без захар. Може да бъде намерен в още около 6000 храни. Според учени на практика всичко с надпис “диетично” или “без захар” със сигурност има изкуствения подсладител.

Обявяването на аспартама за канцерогенен ще разтърси хранителната индустрия и ще засегне някои от нейните най-популярни марки, отбелязват експерти. Огромният стремеж към ограничаване на захарта през последните няколко десетилетия доведе до масовото използване на изкуствени подсладители като аспартам, има го дори и в дъвки.

На пресконференция преди да обявят решението си, представителите на СЗО заявиха, че ако потребителите се колебаят дали да пият кола с подсладител или със захар, по-скоро трябва да преминат на трети вариант и вместо това да пият вода, съобщи БНР.

Още по темата

Международната агенция за изследване на рака, базирана в Лион, Франция, обяви аспартама за „възможен канцероген“, което означава, че има ограничени доказателства, че тази субстанция може да причини рак, пише Ройтерс. Решението на МАИР, което предстои да бъде обявено публично, има за цел само да прецени дали дадено вещество представлява потенциална опасност, или не въз основа на всички публикувани доказателства. То не взема предвид колко от продукта може да се консумира безопасно от даден човек.

Какво количество представлява риск трябва да се произнесе Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие, според която няма убедителни доказателства за вреди, които аспартамът да нанася, и запази препоръката си, която е хората да консумират под 40 милиграма на един килограм тегло на ден. Това означава, че човек, тежащ между 60 и 70 килограма, трябва да изпие например над 10 кена с кола на ден, за да прехвърли този лимит.

Първоначалното объркване относно аспартама

От самото начало има известно объркване относно аспартама.

През 1974 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ одобрява употребата на аспартам в някои храни и напитки, но решението е спряно за няколко години поради някои противоречиви проучвания, възражения срещу одобрението му и въпроси относно самите първоначални проучвания. Някои учени бяха обезпокоени, когато едно ранно проучване върху животни показа, че аспартамът може да е причинил мозъчни тумори при плъхове.

Едва през 1981 г., след задълбочено разследване, АКХЛ най-накрая разрешава пускането на пазара на аспартам в сухи храни. През същата година Експертният комитет на ФАО/СЗО по хранителните добавки определя параметрите за приемлив дневен прием.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase