Снимка БГНЕС
fallback

Откриха много високи нива на латентна депресия у здрави хора.

Данните бяха представени от проф. Юлияна Йорданова, консултант – експерт към Института по невробиология към Българската академия на науките, по време на форум, посветен на иновативен проект за ранна превенция на стреса, съобщи БТА.

"Този резултат за нас беше шокираща находка, тъй като участниците са здрави хора, чиято субективна оценка за работния стрес не показва някакви значителни отклонения", посочи проф. Йорданова.

В рамките на проучването са изследвани нивата на стрес хормоните – кортизон и кортизол, и е установено, че 75 на сто от участниците имат дефицит на компенсаторния хормон, което означава, че има хормонален дисбаланс. Повече от половината от участниците в проучването в резултат на външни стресови ситуации имат висок риск от поява на здравословни проблеми.

За изследване на нивата на стреса участниците в проучването са преминали през различни тестове – изследвана е оперативната им памет, направени са им електрокардиограми и електроенцефалограми, взета е проба от косата им и др. "Косъмът показва какви са били нивата на кортизона и кортизола в организма през последните три месеца. Искаме да патентоваме този метод на изследване", обясни проф. Йорданова.

"Когато човек физиологично не се чувства добре, не може да мисли за нищо, освен за собствения си проблем и намиране на решение, което води до повишаване на нивото на адреналина, а това, от своя страна, провокира състояние, в което индивидът не може адекватно да възприема ситуацията, както и отражението на поведението му върху околните", каза Силвия Куманова, ръководител на проекта Test My Stress.

По думите й в стреса има клопка, тъй като в началните му фази се проявяват редица симптоми, които изглеждат почти нормални. Ако не им се обърне внимание, е възможно да се стигне до много тежки последствия на хроничния стрес – инфаркт, инсулт, рак, диабет, тежки психични разстройства. "Може да се противодейства чрез ефективни мерки още в ранната фаза на стреса", подчерта Куманова.

"В рамките на проекта се обмисля създаване на възможност за индивидуален скрининг, чрез който всеки да може да проследява нивото си на стрес", каза още проф. Йорданова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 1 година

До Винтидж - Не знам къде си живял, дали въобще знаеш за какво говориш, или си съчиняваш - аз по-спокойно и щастливо време не съм виждал и в приказка. Родителите ми, нормални хора с нормални доходи, канеха приятели на гости редовно, помня как заспивах в спалнята с трите ни легла, докато отдалеко от хола се чуваха песни и смехове. А децата се събирахме и палехме огън на поляната зад блоковете и печахме салам и картофи и си разказвахме истории до след 10 часа вечерта, и никого не го беше страх...

13

Винтидж

преди 1 година

Тия работи ги имаше и по тошово време.Дори в пъти повече.По него време маса мъже и жени се хвърляха от високите етажи на блоковете.Имаше липса на радост и сиво ежедневие.А това неминуемо води до всякакви депресии.И най-депресирани са северните народи.Вероятно от липсата на достатъчно слънчева светлина,за разлика от южните държави,където хората нямат нито какво да ядат,нито каво да облекат.но винаги са засмяни и готови за любов.

12

Анонимен

преди 1 година

а има и много латентни пемдера си а се правят на мъже!

fallback