Снимка: Istock
fallback

Когато научаваме нещо ново, отдаваме се на хобито си, четем нова книга, учим нов език или хапваме тъмен шоколад, ние се чувстваме повече от приятно. Оказва се, че тези удоволствия имат редица ползи за нас и особено за поддържането на добра мозъчна дейност. Знаем, че с напредването на възрастта, паметта отслабва, може да се появяват и редица когнитивни нарушения. Следвайки обаче някои здравословни навици, можем да се грижим за здравето на мозъка си всеки ден. Вижте 10 от тях.

1. Играйте различни видове игри – това е един забавен начин да повишим „силата“ на мозъка ни.

2. Управлявайте стреса – Дългосрочният стрес може да повиши нивата на хормона на стреса кортизол, за който е известно, че оказва негативно влияние върху нашата краткосрочна памет.

3. Намалете консумацията на захарни изделия и напитки – Захарта е прост въглехидрат. Според проучване на Charité University Medical Centre, хората, които поддържат по-високи нива на кръвна захар заради консумацията на такива прости въглехидрати, са се справили по-зле в тестовете, свързани с определени мисловни задачи, за разлика от онези, които консумират по-малко захар и поддържат стабилни нива на кръвната захар в организма.

4. Спете достатъчно – Пълноценният сън е много важен за здравето и функциите на мозъка.

5. Спорт, танци – Проучване, публикувано в Journal of the American Geriatrics Society, установява, че хората, които участват във физически дейности, като танци, фитнес, зумба и т. н., които изискват внимание, имат по-силна когнитивна функция от тези, които не се отдават редовно на спортна активност. Според учените дори 1 час седмично танци, може да помогне за подобряване на паметта.

6. Посещавайте курс по йога – Осигуряването на вътрешно спокойствие и баланс далеч не е единственото предимство на йогата. Според западни изследвания, редовното практикуване на йога и медитация, може да помогне за намаляване на когнитивните проблеми, които често предхождат болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 1 година

Не навиците, а активната мозъчна дейност подборява същата. Навикът влече надолу. Промяната развива. Това, дето не се ползва, закърнява. Затова. За да се поддържа и развива си трябват тренировки.

9

anonimen

преди 1 година

nai dobrete taya nalulata da doide da ya poluleya na moyata lulka cudesen navivi i za mozaka i za teloto i za zdraveto izcyao

8

Анонимен

преди 1 година

Всъщност да, няма неточност и несъответствие - става дума за "здравето" на мозъка, а не за интелектуалната му мощ и функционален капацитет. Инак бях склонен да допълвам и споря, че с едни игрички, плюс малко фитнес и йога немаастане. Прочее да, все пак играенето на игри упоменава "силата" му - именно те не са достатъчни. Ако искате умът ви да е мощен и силен четете книги, изследвайте слабоизследвани научни сегменти, постоянно научавайте нови и нови неща, неспирно и трескаво учете и научавайте.

fallback