Снимка: Istock

Спирулина е водорасло, което се използва в културите на много древни народи от векове. Тя има множество полезни свойства, заради които се влага в различни хранителни добавки, рецепти за здраве и красота, отслабване. Спирулина се използва по същите причини и днес. Неслучайно тя е част от добавките, които използват маратонци и астронавти на космически мисии, според WebMD.

Спирулината расте и вирее в алкални езера по целия свят. Има земен вкус със солен морски привкус. Може да се консумира по различни начини – в смути, салати, печива, сосове.

Защо спирулина е толкова полезна за здравето?

Източник на протеини и витамини

Спирулина е изключително богата на протеини. Тя е и с много малко калории, което я прави подходяща за всякакъв тип диета. Освен това е препълнена с минерали и витамини, като калций, ниацин, калий, магнезий, витамини от група В, желязо.

Една супена лъжица спирулина съдържа едва 25 калории, 0,5 грама мазнини, 1 грам въглехидрати и цели 4 грама протеин, пише realsimple.com.

Може да намали риска от дегенерация на макулата

Спирулина съдържа много мощни антиоксиданти, полифеноли и фитонутриенти, важни и ценни за очното здраве. Макулната дегенерация е сред водещите причини за влошаване на зрението и слепота. Съединенията в спирулина могат да допринесат за намаляване на този риск. Те имат антиоксидантен и противовъзпалителен характер, които потискат дегенеративните процеси в очите. В спирулината се среща и антиоксидантът зеаксантин, който има доказано полезно въздействие за зрението.

Омега-3 мастни киселини

Според Джош Шлотмна, личен треньор и диетолог, цитиран от realsimple.com, спирулината е един от най-добрите източници на омега-3 мастни киселини. Тя съдържа още и омега-6 мастни киселини в добро съотношение спрямо останалите. Омега-3 мастните киселини имат противовъзпалително действие, което участва в процесите на подобряване на депресия, тревожност, възпаления в тъканите, насърчават здравето на нервната система и мозъка, в развитието на плода при бременност. Омега-3 подобряват сърдечносъдовата функция, намаляват холестерола, участват в контрола на кръвната захар.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase