Архив: Булфото
fallback

Всеки трети човек с фрактура заради остеопороза се инвалидизира, 40 на сто от пострадалите не могат да се придвижват самостоятелно, каза пред журналисти доц. Пламен Попиванов, началник на Отделение по клинична дензитометрия и костни метаболитни заболявания към Александровска болница.

По думите му при тежки счупвания на бедрена шийка или на прешлен 20 на сто от пациентите умират до една година след фрактурата. Появата на остеопорозна фрактура, подчерта лекарят, значително увеличава риска от смъртност.

За всяка втора жена и един на петима мъже над 50-годишна възраст има риск от фрактура заради остеопороза, каза още доц. Попиванов.

Годишно разходите за лечение на остеопорозните фрактури в Европа надхвърлят 30 милиарда евро, допълни още доц. Попиванов.

Лекарят уточни, че в България едва пет на сто от страдащите от остеопороза се лекуват, а реимбурсирането на лекарствата е ниско, което води до увеличаване на броя на пациентите, останали без лечение.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

2

Анонимен

преди 4 години

Айде, и тез умират.Преди малко четох , че една друга една четвърт и те умирали до 5 години.

1

gb

преди 4 години

Добре, има проблемкакво ще се направи в тази насока? - същото като друг здравословен проблем - на първо място сме сърдечно-съдови заболявания и какво от това? - Нищо...Само за информация и справка - ще починете преди пенсионна възраст от сърдечно заболяване или ще се потрошите и имате година живот..

fallback