Снимка: Reuters
fallback

Двама британски туристи починаха от т.нар. легионерска болест, докато са били на почивка в Слънчев бряг, а други двама, отседнали отново в градчето, са заразени, но се възстановяват.

Oще по темата

Каква обаче е тази болест и как можем да се заразим с нея? Лекува ли се и как да се предпазим? На тези въпроси отговориха от Министерството на здравеопазването, малко след като информацията за трагедиите в Слънчев бряг заляха медийното пространство.

"Ежегодно в Европа се регистрират по около 10 000 случая, като водещи страни по брой заболявания са Франция, Германия, Италия и Испания", обясняват от министерството.

Заболяването засяга преди всичко хора в напреднала възраст, пушачи, с хронични белодробни болести, с компрометирана имунна система и/или с хронични заболявания.

Основните начини за заразяване са чрез инхалиране на легионелите с водни капчици от душови уредби, охладителни кули, декоративни фонтани, системи за охлаждане чрез водна мъгла и др.

Заболяването най-често предизвиква тежки пневмонии, като смъртността достига до 10 %. При диагностициране в начална фаза заболяването се лекува ефективно с антибиотични препарати.

Предпазните мерки включват поддържане на добра хигиена на водопроводни и душови инсталации, климатици с водна циркулация и други водни съоръжения. За целта се използва механично почистване, химични средства, дезинфекция с гореща вода (“термален“ шок). Всички тези мерки ежегодно се предписват от органите на общественото здраве и изпълнението им се проверява от здравните инспектори на РЗИ.

Какво се случва в Слънчев бряг и защо точно там са се заразили британците?

Според Министерството на здравеопазването хотелите, както там така и по цялото Черноморие, подлежат ежегодно на планов и извънпланов контрол от РЗИ-Бургас, в това число и наличие на легионели.

"Пробите, взети от конкретния хотел в Курортен комплекс "Слънчев бряг" преди началото на летния туристически сезон 2019, са отрицателни", категорични са от ведомството.

От там допълват, че в случай на съмнение за легионерска болест на територията на страната, Регионалните здравни инспекции издават предписания с конкретни противоепидемични мерки - да се извършва механично почистване на съоръженията и водоснабдителните системи и климатичните инсталации; да се извършва дезинфекция чрез хиперхлориране; да се провежда дезинфекция чрез „термален“ шок – с повишена температура на водата 70-80 градуса, перманентно да се поддържат високи стойности на топлата вода и т. н.

"Съгласно правилата на работа на Европейската система за надзор на Легионерската болест (ELDSnet), в която България членува, цялата информация по отношение на заболелите лица, както и резултатите от проведените изследвания на хора и среда, са конфиденциални", завършва писмото на Министерството на здравеопазването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Легиониран двукратно

преди 4 години

Преди 6-7 години разхождам внучката покрай т.н. пеещ фонтан в градската градина на Плевен. Нямаше ми абсолютно нищо. На сутринта се събуждам отпаднал. Виеше ми се свят. Отидох при личния лекар и описах същото. Изписа ми антибиотици. Трябваше да закарам една бригада до Пазарджик. Направих го с върховни усилия. Много тежко изкарах 4 дни там. Когато се завърнах, пуфкащият блатна вода "пеещ фонтан" беше спрян.Тази година на 7-ми август, минах покрай фонтаните на центъра. На другия ден-същото

19

Анонимен

преди 4 години

Наистина Слънчака не е образец за чистота, но как пък само ингилизите се тръшнаха. Как нито един германец, норвежец, руснак, българин не го покоси тази чума. Оня ден разбрах, че американците не си сменяли гащите, ами англичаните са същите. После тръбопроводът на Слънчака им бил виновен.

18

Анонимен

преди 4 години

Самолетите ама ДРУГ ПЪТ !!Така ви е удобно, нали?!

fallback