Reuters

Голяма част от маточните миоми не предизвикват симптоми и затова не се нуждаят от лечение. Все пак, от 20% до 50% водят до клинично значини признаци като абнормално маточно кървене, анемия с дефицит на желязо, тумороподобни симптоми или репродуктивни проблеми. В тази случаи може да се наложи да се приложи терапия. Лечението бива консервативно, хирургично или комбинация от двете. 

Оралните контрацептиви са вид консервативно лечение на маточните миоми, като намаляват маточното кървене за кратък период от време и могат да предпазят от развитието на нови възли при жени, които все още не са навлезнали в менопаузата.
 
Естрогеновата стимулация на естрогеновите и прогестероновите рецептори по време на фоликуларната фаза (първата фаза на менструалния цикъл) се последва от прогестерон индуцирано клетъчно делене по време на лутеалната фаза (втората фаза). Затова терапията с орални контрацептиви при миоми с маточнo кървене имат за цел да регулрира и двата хормона. 
 
При орална хормонална контрацептивна терапия може да се използват прогестини в ниски дози. Друг начин на приложение е вътрематочната спирала с левоноргестрел. Локалното приложение на прогестин намалява маточното кръвотечение и намалява размера на маточните възли.
 
Още за хормоналното лечение на миома на матката, четете в Puls.bg
 
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase