Снимка: Pixabay

Никого няма да изненадаме, ако за сетен път повторим, че аеробните тренировки трябва да присъстват в живота на човек, независимо на каква възраст е.

Така че винаги, когато можете, карайте колело, тичайте, катерете планинските пътеки или пък се поизпотете във фитнеса. Ето защо:

Физиологът Греъм Холоуей от университета в Гуелф, канадската провинция Онтарио, заедно с колегите от екипа си, определи механизма за стареене на мускулите.

Учените анализираха клетъчния метаболизъм при мъже на възраст от 20 до 70 години и стигнаха до извода, че единственият ефективен начин за профилактика на стареенето е да се правят упражнения, повишаващи издръжливостта, съобщи Лента.

Оказа се, че с напредването на възрастта в клетките 10 пъти се понижава чувствителността към аденозиндифосфат (АДФ) - молекула, от която се образува аденозинтрифосфат (АТФ) в процеса на дишане.

В резултат, когато учените прибавят АДФ към клетъчни тъкани, взети с биопсия от възрастни хора, се наблюдава двукратно или трикратно увеличаване на концентрацията на активните форми на кислорода (АФК), включително на увреждащите клетките свободни радикали.

Откритията показаха, че именно АФК е причината за мускулната атрофия в тялото на възрастния човек, предава БТА. При това интензивните физически упражнения не намаляват съдържанието на активния кислород в клетките и след 12 седмици.

По думите на Холоуей, резултатите от изследването не означават, че физическата активност като цяло е безсилна срещу саркопенията (естествената атрофия на мускулите).

"Смятам, че тренировките за издръжливост са полезни, защото знаем какви упражнения повишават митохондриалното съдържание", каза ученият.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase