Източник: Reuters

Уринарната инконтиненция е състояние, което оказва голямо влияние върху качеството на живот. То представлява всяко оплакване от неволно изпускане на урина, което засяга до 10% от всички жени, особено в напреднала възраст, като честотата достига до над 23% при възраст над 60 години. 

Инконтиненцията бива три вида: стрес, императивна и смесена. Стрес изпускането означава неволно изпускане на урина при кихане, кашляне и физическо усилие. „Стрес” означава рязко събитие, което показва налягането е коремната кухина. Половината от случаите на инконтиненция са стрес инконтиненция. 
 
Императивната, от своя страна, представлява неволно изпускане на урина, съпътствано или непосредствено предшествано от неудържим позив за уриниране. Това състояние набира около 14% всички случаи на изпускане на урина. Смесената инконтиненция е свързана със симптоми в спектъра между стрес и императивната такава. 
 
Стрес инконтиненцията е резултат обикновено от отслабване и разхлабване на поддържащите структури около уретрата и мускулите на тазово дъно заедно с циркулярния мускул (сфинктер) около уретрата. 
 
Отслабването на уретралните сфинктери обуславя понижаването на налягането в уретрата в покой и ограничава възможността за допълнителното му покачване чрез активно мобилизиране в условията на стрес. 
 
Стрес инконтиненцията нерядко се среща сред жените, защото е най-честата последица от вагиналното раждане, но може да се среща и при нераждали жени – например интензивни спортисти. При раждането настъпва разтягане и разкъсване на мускулите на фасциалните структури на тазово дъно, нарушава се инервацията им.
 
Подробно за лечението на стрес инконтиненция при жените четете на Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase