Снимка: Rеuters

Преживяемостта със злокачествен тумор се увеличава в световен мащаб, но се запазва несъответствието между позитивните резултати за по-богатите и по-бедните страни, и в частност за децата, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на мащабно изследване, публикувано в сп. "Лансет".

Въпреки че проучването, наречено CONCORD-3, разкрива съществен прогрес в борбата срещу рака, позитивните резултати варират в широки граници. Най-отчетливо несъответствие се наблюдава по отношение на мозъчните тумори при деца - 5-годишната преживяемост с подобни заболявания в страни като Дания и Швеция например е 80 процента, докато в Бразилия е едва 28,9 процента.

Според авторите на проучването съществената разлика се обяснява с достъпността и качеството на диагностиката и лечението. "Въпреки постигнатите подобрения, ракът все още отнема живота на над 100 000 деца годишно в света", казва един от ръководителите на изследването - Майкъл Колман от лондонския Колеж по хигиена и тропическа медицина.

Специалистите са анализирали данни за периода между 2010 и 2014 г. от 322 човека, със страшната диагноза, регистри в 71 страни и територии. Те са сравнили 5-годишната преживяемост за 18 вида рак при над 37,5 милиона възрастни хора и деца.

Изследователите са установили, че като цяло преживяемостта при болестта се е увеличила най-съществено само в "шепа" богати страни - САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Финландия, Норвегия, Исландия и Швеция.

По отношение на рака на гърдата, за жените в САЩ и Австралия, диагностицирани със заболяването в периода между 2010 и 2014 г., 5-годишната преживяемост е 90 процента в сравнение с 66 процента в Индия. В Европа при рак на гърдата също се наблюдава ръст до 85 процента в 16 страни, в това число Великобритания, в сравнение със 71 процента за източните части на континента, където преживяемостта все още е по-ниска.

Анализаторите отчитат увеличение на преживяемостта дори за две от най-смъртоносните злокачествени заболявания - на белия и на черния дроб. Преживяемостта за чернодробен рак например се е увеличила с над 10 процента в страни като Република Корея, Швеция, Португалия и Норвегия.

Смъртността от рак на панкреаса остава висока, независимо от това къде живеят пациентите, като петгодишната преживяемост за заболяването рядко надхвърля 15 процента, отбелязват изследователите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase