Reuters

Инфекция от хепатит С се диагностицира на база на определени антитела в кръвта. След заразяване с вируса е необходимо определено време, за да успее тялото да го разпознае и да синтезира достатъчно от тези антитела, така че те да се открият при изследването. 

Затова тест за хепатит С следва да се направи известно време след предполагаемото заразяване, т.е. след изтичане на т.нар. прозоречен период. 

Периодът, необходим на организма да синтезира достатъчно антитела срещу вируса на хепатит С е средно между 6 и 9 седмици.

Ако изследването се направи по-рано, много вероятно е резултатът да е негативен и съответно некоректен. Така заразяването може да остане недиагностицирано, ако изследването не се повтори на по-късен етап. 

Най-коварното в случая е, че човек, заразен с хепатит С, може да бъде заразоносител и да инфектира друг човек още през прозоречния период, когато инфекцията с вируса на хепатита още не е диагностицирана.

На фона на липса на ваксина срещу хепатит С единствената превантивна мярка срещу заразяване с него остава избягването на рискови сексуални контакти и кръвопреливания и ползване на чужди средства за интимна хигиена.

 
Още за хепатит С може да прочетете в Puls.bg 
 
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase