Reuters
fallback

Подаряването на подарък и избликът на чувства, който този жест отключва, може да се разглежда като класически парадокс от гледна точка на психологията. Причина да се разглежда като такъв е схващането, че може би наистина сме по-щастливи, когато подаряваме, отколкото когато получаваме дар. 

С наближаването на Коледа специалистите разнищват психологическия аспект зад размяната на подаръци, в търсене отговора на един важен въпрос: дали е добре да подаряваме на даден човек това, което мислим, че той иска, или това, което би изразило най-ясно нашето отношение към него.
 
Подбирането на подарък комбинира желанието да изразим уважението си към някого със стремежа да дарим нещо, подчертаващо нашата връзка. Защото даряването на подарък е чисто практическо действие, зад което обаче стоят и сериозни психологически обосновки.
 
Проучване доказва, че при даряване на подарък подаряващият преминава през 2 важни момента: повишава се секрецията на допамин и се активират мозъчни центрове, които пораждат радост от социалното преживяване. Т.е. даряването на подарък наистина ни прави щастливи. Оказва се обаче, че типът подарък, който ще подберем, може да укрепи и емоционалната ни връзка с човека, на който подаряваме.
 
Определяща в този случай е гледната точка при подбора на подаръка. Дали ще подберем такъв, който мислим, че той би желал, или такъв, който ще изрази отношението ни към него.

Още за психологията на човек при подаряване на подарък, може да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback
fallback