Снимка: Pixabay

Невробиолози от Южнокалифорнийския университет в Лос Анджелис установиха, че тийнейджърите, живеещи в замърсени райони, са със значително по-неустойчива психика в сравнение с връстниците си, които населяват екологично чисти райони.

Така че замърсяването на атмосферата е свързано не само със "завой" към асоциално поведение, а и с риск от сериозни заболявания, сочат резултатите от изследване, съобщава БТА.

Доказано е, че токсините във въздуха нарушават нормалните невронни връзки в главния мозък и в резултат подрастващите стават "неуправляеми". Учените са на мнение, че въздействието на токсините може да причини възпаления в отделни зони на главния мозък, предизвиквайки пристъпи на психоза, безсъние, както и пристрастяване на младите хора към наркотиците.

При това основната рискова група включва тийнейджърите, като най-голямо въздействие върху мозъците им, което оказва изхвърленото в атмосферата олово. По данни на учените, повишеното съдържание на изхвърлените в атмосферата вредни вещества влияние върху социалната среда в крайна сметка.

Статистиката сочи, че подрастващите, които живеят в замърсени райони, са по-склонни да извършват престъпления в сравнение с връстниците си, които имат шанс да бъдат в екологично чисти райони.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase