Reuters

Медицинските свойства на пчелния мед са познати от хилядолетия на човечеството – употребата му като целебно мазило е документирано още в древен Шумер (2100-2000 г. пр. Хр), а Аристотел е дискутирал ползите на различни видове мед за очното здраве и зарастването на рани (384-322 г. пр. Хр )

Пчелният мед има и антибиотично действие. Видове мед като манука, например, са доказано ефективни срещу множество човешки патогени, включително Escherichia coli , Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium и Staphilococcus aureus. Изследвано е влиянието на различни видове мед и е установено, че повечето от тях притежават ефективни антибиотични свойства, както за вътрешна употреба, така и при третирането на външни, кожни и тъканни наранявания и инфекции. Медът все още се използва за по-бързото оздравяване на рани и предотвратяването на инфекции в тях.

Противомикробните свойства на меда се дължат на няколко фактора: високата му осмотичност - може да разкъсва мембраните на някои патогени при контакт; на високата му киселинност - нивата на pH са между 3,2 и 4,5 – това потиска развитието на някои опасни бактерии; на наличието на водороден пероксид – H2O2 химически разрушава мембраните на патогените; и на някои фитохимикали като метилглиоксала.
 
Концентрацията на пероксид е основната величина, спрямо която се измерва антибиотичната сила на меда и зависи както от наличните глюко оксидази, синтезирани от пчелите, така и от каталазите, постъпващи в меда от цветния полен.
 
Още за свойствата на пчелния мед може да прочетете в Puls.bg 
 
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase