Снимка: архив, Reuters
fallback

Понякога се случва така, че дори когато изглежда да сме си набавили повече от достатъчно сън, се чувстваме сънливи и уморени през деня. На какво се дължи този ефект?

Ако часовете, прекарани в сън, не са причината, следващите най-често срещани са липсата на физическа активност и нездравословният хранителен режим. Изследователи обясняват, че възрастните, които правят леки физически упражнения няколко пъти седмично, се радват на повече енергия само след шест седмици. Подобрява се също така и качеството на съня.

Ако това обаче не помогне, не бива веднага да се насочваме към чашата с кафе. Макар ободряващата напитка да носи ползи за здравето ни, ако разчитаме на нея, за да се събудим, това може да има точно обратния ефект и да повиши сънливостта.

Преди да се обърнем към кафето, трябва да се уверим, че организмът е добре хидратиран, тъй като обезводняването може да затрудни способността ни да се концентрираме. За това можем да се ориентираме и по цвета на урината – тя трябва да бъде бледожълта, а ако потъмнее, това означава, че се нуждаем от вода.

Вижте още по темата в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Анонимен

преди 6 години

Също времето за лягане преди 12 (който работи като мен определени дни нощна смяна, е зле) и спорт. Особено плуване вечер гарантира сън като бебе.

3

просто съвет

преди 6 години

1. Не пийте кафе и напитки с кофеин след 15:00 часа.2. Не яжте непосредствено преди лягане.3. Проветрете стаята поне за 5мин.4. Отидете до тоалетна.5. Използвайте адекватни за сезона завивки. Не трябва да ви е нито прекалено топло,нито студено.6. Удобна възглавница.Приятни сънища!

2

Анонимен

преди 6 години

Просто сън не е достатъчно. Трябва дълбок сън, в който тялото почива. Как точно да спим дълбоко, не се наемам да кажа. И на мен ми е интересно.

fallback