Източник: Reuters, архив

Общуването между хората често е забулено от множество нюанси на човешките емоции, които не се предават с говоримата реч. Много от тези емоции подбуждат към подсъзнателни импулси за промяна в лицевите изражения и пози. Съществуват лесни за наблюдаване знаци на тялото, познати като микроекспресии или микроизражения. 

За разлика от нормалните лицеви изражения, които най-често са осъзнати, микроекспресиите са изцяло диктувани от подсъзнанието, което цели да прикрие чувствата или емоционалното състояние на говорещия. Те се наблюдават и когато човек не е сигурен как се чувства и е в процес на формиране на позиция, мнение или решение. Наричат се микроекспресии, понеже се проявяват и утихват светкавично: от 1/25 до 1/15 от секундата.
 
Веждите, например, са от особено значение. Ако те са силно повдигнати, това е знак на учудване, неразбиране, дискомфорт или страх. Повдигнатите вежди са универсална микроекспресия на страх, наблюдава се при почти всички хора, но не само когато се страхуват – същото движение често съпътства и изричането на лъжа.
 
Наблюдаването на огледални реакции, в които човек наподобява или повтаря жестове и мимики на заобикалящите го хора, сигнализират, че комуникацията между тях е много добра. Този „хамелеонен“ ефект е също широко застъпен между хората. Функцията му е да подобрява разбирането и приемането между различни хора, както и да усъвършенства и хармонизира взаимодействията по между им.
 
Дългото поддържане на зрителен контакт най-често е признак на очакване или на лъжа. Изпечените лъжци, от друга страна, използват студен поглед без емоционален заряд, по-скоро взиране. Чрез него те могат да заплашват, контролират и манипулират.
 
Друг универсален израз е...
 
Пълният текст и видео материал по темата може да намерите на този линк към Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase