Източник: Reuters
Повечето жени изпитват неразположение няколко дни до седмица преди възникването на менструалното кървене, като оплакванията изчеват веднага с началото на менструацията. Този период на дискомфорт в медицинската литература се нарича пременструален синдром.
 
Пременструалният синдром засяга жените в репродуктивна възраст. Най-често се среща между 30 и 45 години. Понякога грешно се възприема за предвестник на менопаузата. Висока е честотата му сред жените в икономически развитите страни.
 
1. Какви са симптомите?
 
Симптомите се появяват 1 до 10 дни преди менструацията. Представят се от главоболие, раздразнителност, чувство за изтощение, депресия, безсъние, избухливи или меланхолични настроения. В някои случаи са толкова интензивни, че възпрепятсват извършването на ежедневните дейности.
 
Промените в настроението на жената могат да причинят несвойствена реакция към околните, за която по-късно тя да съжалява. Налице са и промени в желанието за секс, загуба на концентрация. Нарушена е координацията, което е прчина за непохватност и риск от инциденти.
 
Промени в храносмилането също са налице – коремът се подува поради метеоризъм. Появява се апетит и жажда за точно определени храни и напитки.
 
Повече по темата за пременструалния синдром можете да прочетете в Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase