Снимка: Архив Reuters

Международен екип от учени съобщава, че е направил "позитивна" крачка напред към създаването на универсална ваксина срещу рака, която стимулира имунната система да атакува туморите като вируси, съобщават ТАСС и в. "Индипендънт", позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".

Изследователите отбелязват, че ваксината на базата на наночастици се разработва не с превантивна, а с лечебна цел, като очакват тя да е ефективна срещу всички видове рак, пише БТА.

Ранните тестове с мишки и трима пациенти са дали обнадеждаващи резултати. Окончателните резултати се очакват до една година.

Специалистите смятат, че производството на универсалната противоракова терапевтична ваксина може да започне до пет години.

В сп. "Нейчър" изследователите описват как са извлекли частици от генетичния РНК код на рака, вкарали са ги в наночастици и са ги инжектирали в кръвта на трима пациенти в напреднал стадий на онкологично заболяване. Имунната система на болните е реагирала чрез производството на клетките "убийци" - Т-клетките, чиято основна задача е да се борят с инфекции, а в случая - да атакуват туморите.

Ваксината се е оказала ефикасна и в борбата срещу агресивно развиващи се тумори при мишки, съобщават изследователите, ръководени от професор Угур Сахин от университета "Йоханес Гутенберг" в Германия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase