Снимка: Архив Reuters
fallback

Липса на диалог и неразбирателство между общопрактикуващите лекари и медиците от Спешната помощ взеха връх след началото на националната стачка на личните лекари в страната.

"Не сме съгласни с исканата оставка на министър Москов и не сме съгласни с отменянето на реформата", обяви Десислава Кателиева от Асоциацията на работещите в Спешната помощ в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.

"Ние не можем да стачкуваме, защото сме част от системата за национална сигурност и като такива нямаме право на ефективни стачни действия. Ако го направим, ще понесем наказателна отговорност", поясни тя.

По думите на Каталиева, след като джипитата затвориха кабинетите си в големите областни градове, пациентите няма къде да отидат. Тя подчерта, че спешните кабинети в страната не са упълномощени да издават болнични, направления и рецепти за месечни лекарства, поради това се налагало да се сблъскват с недоволството на пациентите, които след започването на ефективната стачка се обръщат именно към Спешната помощ.

Към момента в страната има 34 приемни спешни отделения, които са на територията на големите областни и университетски болниици. Каталиева подчерта, че тези отделения са малко с оглед на потока от хора, който трябва да поемат. По доклади на министерството на здравеопазване през тях годишно минават около 1 млн. Души.

"Ние не сме против исканията на колегите - общопрактикуващите лекари. Молбата ни беше да има достатъчно отворени спешни кабинети. Разбрахме, че в градове, където има по 70-80 затворени практики, има два отворени дежурни кабинета. Спешните кабинети по начало преглеждаме по 80 човека, а понякога по 100. Като прибавите останали към тях, става непосилно", настоя тя.

Каталиева припомни, че медиците от Спешната помощ също са протестирали многократно в рамките на последните три години. За разлика от джипитатат обаче те предявявали исканията си пред парламента и министерството.

"Защо колегите в извънработното време не застанат пред парламента, пред министерството? За съжаление в момента не знам дали ще успеят, но определено страдат пациентите", попита Каталиева.

В разговора се включи и д-р Гергана Николова от Сдружението на общопрактикуващите лекари.

"Ние не искаме въвеждането на пръстовия идентификатор, искаме легитимирането на пациента в кабиента да става по някакъв начин с електронна карта, която да бъде доста опростена като процедура, за да може това да не увеличава опашките пред кабинета", заяви тя.

По думите ѝ диалогът с Асоциацията на работещите в Спешната помощ и по-конкретно с д-р Каталиева бил невъзможен заради личностни нападки и обиди по отношение на съсловието.

"Аз съм "за" в системата да има обединение, да има разговори. Да бъдем нападани за това, че искаме да бъдем чути заради нашите пациенти, заради това какво се случва в системата, заради това, че ние искаме диалог между нас и този, който създава наредбите, в които ние работим, в края на краищата няма нищо лошо. Това е в интерес на пациентите, но и в интерес на бърза помощ. Ако един хипертоник е декомпенсиран, това ще се отрази на моята работа и на работата на спешните медици. Съжалявам, че не го разбра г-жа Каталиева", заяви Николова.

Вижте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

по допирателната 31

преди 8 години

И аз се чудя защо се бойкотират от 15 години добри неща.Чудя се защо има злобна критичност и ама никаква самокритичност- Абсолютно нещо Не става без прякото участие на пациентите.Тези ,които не изпълняват предписания и не си проследяват състоянието и си прикратяват леченията без всякаква медицинска логика ,все някой им е виновен

26

от факт до 29

преди 8 години

Преди 15 години стартира една разумна като идея реформа - солидарно набиране на средства и прехвърляне на основните разходи върху семейните лекари ,99% от които бяха тогавашните участъкови интернисти и педиатри и......бяха тези ,които се осмелиха разчитайки на авторитет и занията си да излязат ида бъдат избирани.(...И се започна побългаряването ........омаскараването , занижаването на способностите им...това се надявам Министър Москов да осмисли и да коригира

25

до 27

преди 8 години

Първо Министър Москов е наистина лекар с една от най- дефицитните специалност /реанимация/Второ в интерес на истината предложенията на министъра се бойкотират в зародиш.Не можем да сме сигурни дали няма да е за доброто на всички. Рформата не е стартиралаПобългаряването на нещо толкова справедливо и солидарно не донесе удовлетворение на никого.Промяната е задължителна. И коментарите без кавички! ще е добре да са конструктивни- предложете нещо в замяна на това ,което отхвърляте!

fallback