Източник: Reuters, архив
fallback

Голяма част от работодателите – близо една трета, съобщават за повишаване на броя служители, които идват болни на работа. Това се посочва в данни на проучване, проведено от експерти от Chartered Institute of Personnel and Development във Великобритания. Макар проучването да е сред британците, данните със сигурност са актуални и за България, като у нас проблемът дори може да се окаже и по-сериозен. 

Основните вреди са, че състоянието на болния се влошава, забавя се излекуването, а също така се повишава и рискът от заразяване на останалите служители. Бактериите и вирусите, които причиняват обичайните инфекциозни заболявания, могат да оцелеят в продължение на часове, дни, а понякога и седмици върху повърхности като дръжки на врати, бутони и бюра. 

Някои заболявания могат да бъдат заразни дори и след като състоянието се подобри и симптомите изчезнат. Колко дълго трябва да останем вкъщи и можем ли да направим нещо, за да предпазим околните от разболяване?

Инфекциозните заболявания се причиняват от бактерии или вируси, които попадат в организма и причиняват възпалителни процеси и отговор отстрана на имунната система. Реакцията на имунитета причинява характерните симптоми като висока температура и кихане.

Повече за инфекциозните заболявания може да прочетете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

бг

преди 8 години

Работодатели е капиталистическо наименование. Звучи по-благородно. Истинското наименование на работодатели е ЕКСПЛОАТАТОРИ. Експлоататорът не обича робите да му боледуват. Болният роб не произвежда.

16

Анонимен

преди 8 години

В България има три отношения на работодателите към болните.Първите уволняват работниците които излизат болничен.Вторите не уволняват но ако някои изчезне болничен и се върне му усложняват живота като наказание за това че боледувал.Третите изискват 100 % работоспособност когато някои е на работа. И ако някои е болен не трябва да ходи на работа а да се лекува и по най-бързия начин да си върне 100% работоспособност.Явно и в останалите държави е така.

15

Айде бе

преди 8 години

Но е цел на работодателите .

fallback