Снимка: Dnes.bg
fallback

Българинът плаща около 60 на сто от разходите за здравеопазване за сметка на неговия джоб. Това обясни Григор Димитров от БСК и член на Надзорния съвет на НЗОК пред Bulgaria ON AIR. Той цитира изследване на неправителствени организации, според което под масата се дават над 2 млрд. лева и така се получават два бюджета на Здравната каса - "над масата и под масата".

По думите му средно годишно българинът плаща за лекарства от джоба си около 1 милиард и 800 млн. лв. От фондовете, включително НЗОК, се дават около 800 млн. лв.

"Бюджетът на НЗОК има приходна и разходна част. Приходната част се формира по два пътя - здравноосигурителните ни вноски, на които се осигуряваме. Те са 8 на сто от дохода, който получаваме. Тази сума за 2016 г. е около 1 млрд. и 800 млн. лева. Тя е с около 90 млн. повече от 2015 г. Другата част са вноските, които държавата прави за осигуряваните от нея хора. Тази сума е около 970 - 980 млн. лева", поясни Димитров.

При средна месечна заплата от 700 лв. българинът прави вноска от около 60 лева за осигурителна вноска, припомни Димитров. По думите му за деца и пенсионери държавата прави средна осигурителна вноска от 19,20 лева. Разликата е около три пъти и заради това НЗОК не са съгласни държавата да прави толкова ниски вноски, поясни Димитров.

Той обясни, че у нас има голям сив сектор в осигурителната дейност, който е около 20 - 25 на сто, докато в държави като Австрия, Германия е само 3%.

В България има група, която не работи и не се осигурява, но най-много боледува, посочи Димитров. По думите му тази част на населението се лекува за сметка на осигурените лица.

"Държавата трябва да намери механизъм, с който да заплаща лечението на тези хора. Ако решим проблема с тази група хора, ще се оправи и проблемът в Спешната помощ", поясни Димитров.

През 2012 г. за лекарства за онкологията са дадени около 100 млн. лева. 2015 г. ще приключим с 280 млн. лева средства за лекарства за онкологията, което е двоен ръст. През 2012 г. за ревматологичните заболявания са дадени около 20 млн. лева. 2015 г. ще приключим с между 50 и 52 млн. лева, отчете като статистика Димитров.

Той е убеден, че има неефективно използване на този ресурс.

Хората с редки заболявания имат различни проблеми - според болестта, коментира Владимир Томов от Националния алианс за хората с редки болести. По думите му болните имат проблеми с НЗОК, други са без лечение, трети чакат да бъдат включени в лечебен логаритъм, а част от тях имат проблеми и с пътеките за редки заболявания.

В момента се изгражда регистър на редки заболявания, съобщи още Томов.

Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR:

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

лекар -пенсионер

преди 8 години

Грешката в системата идва от неразбиране на основни неща- Де факто " ампутирана" първичната доболнична помощ и то паради не компетенто и не коректно разняване от медии , угаждащи политици и "тесните" специалистиНяма друга такава държава: най- ниско е заплащането на семейните лекари / по 1.37 ст за месец е най- високата капитация/ и пир това те със сигурност могат да поемат до 70% от патологията и Профилактиката изцяло!

15

да е ясно

преди 8 години

Има и трето перо за набиране на суми към НЗОК и това е от глоби и то никак не е малко...при преразход на лимита сумата се изземва от лекуващия лекар....а до колко е справедливо да заплащаш изискания частен преглед от пациента е друг въпрос.

14

Анонимен

преди 8 години

za kaf *** ni e togava taq zdravna kasa?? predpolagam opredeleni firmi na opredelni xora da mogat da ysvoqvat na volq

fallback