Източник: Reuters, архив

Ползите на гроздето обикновено се свързват със съдържащия се в тъмните сортове ресвератрол, който може да подпомогне сърдечносъдовото здраве. Оказва се, че червеното грозде може и да топи и мазнини – твърдение, което идва от проучване, публикувано на страниците на Journal of Nutritional Biochemistry.

Съдържащата се елагова киселина в сорта мискет се оказва ключова по отношение намаляването на вредните мазнини в областта на корема и в черния дроб. Голямата обиколка на талията е предупредителен сигнал за затлъстяване, метаболитен синдром, сърдечни заболявания и диабет тип 2. 

Според научните констатации се оказва, че ежедневният прием на 4,6 мг елаговата киселина за всеки килограм телесна маса се свързва с понижаване на мазнините с 25%. Отчита се също така и подобряване на захарния метаболизъм. Това означава, че човек, който е около 70 кг, трябва да приема около 330 мг елаговата киселина дневно, за да постигне този резултат.

Хранителните източници на тази киселина включват плодове, зеленчуци, ядки, така че най-добрият начин за повишаване на приема ѝ е повишената консумация на всички тях, вместо да се броят само гроздовите зърна.

Има обаче и допълнителни причини да харесваме гроздето. Други две проучвания установяват, че консумацията му може да подпомогне метаболизма на мазнини и глюкоза. Това е особено важно за тези, които са в предиабетно състояние и са с повишен риск от развитие на диабет тип 2. 

Гроздето е изключително освежаваща закуска за топлите месеци, която доставя на организма редица полезни вещества.

Повече полезна информация може да прочетете в рубриката "Хранене" на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase