Източник: Reuters, архив

В периода на въвеждане на твърди храни в детското меню започват различни смущения в храносмилателната система. Как да помогнете по безопасен, щадящ организма начин?

Проблемите със стомаха в ранна детска възраст се дължат най-вече на незрялостта на храносмилателната система, която все още не е готова да обработва доста по-различната храна от майчината кърма. Различни грешки в храненето (неподходяща храна, прехранване, неправилно захранване), може да провокират появата на един или повече неприятни симптоми като: диария, запек, гадене, повръщане, киселини в стомаха, коремна болка, подуване, метеоризъм и др. Освен с въвеждането на нови храни обаче, тези оплаквания може да са свързани с вирусна инфекция. В тези случаи за родителите е важно да знаят как правилно да реагират и да се погрижат за детето до срещата с лекаря.

1. Първа стъпка: диета

Педиатрите препоръчват при поява на диария, гадене, повръщане, коремна болка детето да мине на диета със сухари, препечен хляб с обезсолено сирене, сварен ориз (без мазнина), солети, бисквити, леко подсладен билков чай. Спират се всякакви млечни продукти, сурови плодове и зеленчуци, сокове, захарни изделия.

При повръщане може да се направи т. нар. „водна пауза” – ограничаване на приема на храна за 2-4 часа, дори и на течности, ако те провокират гадене. Препоръчва се даването на рехидратиращи разтвори, каквито се предлагат в аптечната мрежа. След преминаването на гаденето отново се преминава към постепенен прием на течности, на малки глътки, през няколко минути. По този начин може да се овладее повръщането и да не се допусне появата на дехидратация, от която силно са застрашени най-малките.

Целия материал за хомеопатичното лечение при проблеми със стомаха при детето може да откриете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase