Снимка: Reuters, архив

Водата - материята на живота. Около 70% от земната повърхност е покрита с нея, както и същото количество в нашето тяло. Тя е нужна за всеки един метаболитен процес, включително синтеза на протеини.

 
Учените препоръчват да изпиваме по около 2 литра вода на ден, ако искаме да сме здрави.
 
Това е така, защото живителната течност изчиства всички токсини от тялото, помага за стопяването на мазнините, намалява задържането на течности и помага за по-доброто усвояване на другите полезни вещества, които приемаме с храната.
 
Сега обаче специалистите се разделят на две по този въпрос – някои изследователи твърдят, че прекаляването с водата може да бъде особено вредно за организма.
 
Основният им довод е, че приемането на повече от вода реалните нужди на организма може да доведе до натоварването на бъбреците и общ дискомфорт. Специалистите посочват, че трябва да пием вода, само когато почувстваме жажда.
 
Разбира се, здравите бъбреци могат да филтрират 20 литра вода на ден, но човек не е в състояние да изпие толкова. А при определени болести пиенето на много течности е направо вредно. Хората с повишено кръвно рязко трябва да ограничат течностите и солта. Също и тези с болно сърце, сочат новите проучвания.
 
Става ясно още, че свръххидратацията може да доведе до обилно и непрестанно потене, както и да причини безсъние. Сред научните среди се завихря и теорията, че съществува и „водно натравяне“, при което големи количества вода биха могли да доведат до фатален за човека край.
 
Добър индикатор за потребностите на организма от вода е цветът на урината: наситеният с вода организъм отделя безцветна урина, а относително обезводненият човек - жълта.
 
При силно обезводняване цветът на урината е оранжев.
 
Още здравни новини ще намерите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase