Снимка: Reuters, архив

За някои студените крайниците е проблем не само при ниски температури на околната среда. Той е по-често срещан при жените и децата. Разпространена е представата, че студените крака и ръце се дължат на лоша циркулация на кръвта и според специалистите това донякъде е вярно предположение.

 
Температурата на тялото, включително в крайниците и най-периферните части, до кожата включително, се поддържа благодарение на кръвообращението и кръвоносни съдове, които доставят богатата на кислород и хранителни вещества кръв.
 
При ниска температура на околната среда сензорните рецептори в кожата подават сигнал на мозъка, вследствие на което се получава свиване и намаляване на просвета на кръвоносните съдове – процесът е известен като вазоконстрикция.
 
Така се намалява доставката на кръв до кожата, което и позволява да се запази топлината във вътрешността на тялото, където се намират вътрешните органи. Това е защитен механизъм на организма срещу студа.
 
При някои жени обаче се наблюдава склонност към свиване на кръвоносните съдове дори при незначителни температурни колебания, което отчасти се дължи на естрогена.
 
Този типичен женски полов хормон играе съществена роля за терморегулацията на организма, както и обяснява по-високата чувствителност на представителките на нежния пол към студа и склонността към измръзване.
 
Ако все пак студените крайници са прекалено често явление до степен да нарушават качеството на живот, би могъл да се предположи синдром на Рейно.
 
Още за студените крайници ще намерите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase