Източник: Reuters

Независимо дали са пресни или изсушени,смокините са идеален избор за следобедна закуска или похапване по всяко време на деня.

Смокините съдържат големи количества пектин, който представлява разтворими фибри и действа като ефикасно средство за борба с холестерола. Пектинът се „придвижва“ по храносмилателната система и „поглъща“ излишния холестерол в стомаха. 

Плодът също така е полезен и за самата храносмилателна система, тъй като спомага за предотвратяване на запека. Според някои експерти, когато се консумират смокини, се повишава количеството секрет в червата и се задържа вода в екскрементите. 

Специалистите твърдят също така, че плодът помага за отстраняването на токсините от организма. Заедно с всички тези свойства, плюс антиоксидантите, които плодът съдържа, той спомага за предотвратяването на рака на дебелото черво. 

Изсушените смокини са с богато съдържание на омега 3-, омега 6 мастни киселини и феноли– всички „съставки“, необходими за поддържане здравето на сърцето. Проучвания сочат, че и листата на смокините са много ефективни в това отношение. Те потискат триглицеридите, които са много опасни за сърцето, намаляват образуването на плака в артериите. 

Изключително полезни за жените, смокините са богат източник на калций – основна съставка за растежа и здравината на костите. Плодът съдържа и калий, който помага на организма ефективно да използва калция. Тези два минерала ускоряват зарастването на счупени кости.

Черният дроб също е облагодетелстван от смокините, тъй като те се „грижат“ и за неговото здраве. Проучвания установяват, че плодът има свойства, които могат да защитят органа от увреждане и дори да помогнат за оптималното му функциониране.

Повече полезна информация за хранене може да намерите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase